











1-Light Antique Oversized Hammered Dome Pendant Light
One Light • Oversized Dome Shade • Hammered Metal • Antique Silver Finish • E26 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
With a funky, industrial-inspired design, this distressed metal pendant light lends an intriguing touch of artistry to farmhouse, modern, or transitional home decor. This oversized hanging light features a wide hammered metal dome finished in antique silver for a minimal yet striking aesthetic that's sure to catch the eye. We love hanging this antique oversized hammered dome pendant light above a kitchen island, dining table, entry, or any living space.ÂDetails
- Vintage 1-light dome pendant light
- Oversize hammered metal dome shade
- Antique silver finish
- Height-adjustable cable
- E26 medium-base bulb (not included)
- Dimmable with a dimmer kit
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 23.6 in (60 cm) |
| Fixture Height | 11.4 in (29 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Cable Length | 59 in (150 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Antique Silver Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Metal |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard)Â Â |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Oversized Dome Shade • Hammered Metal • Antique Silver Finish • E26 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
With a funky, industrial-inspired design, this distressed metal pendant light lends an intriguing touch of artistry to farmhouse, modern, or transitional home decor. This oversized hanging light features a wide hammered metal dome finished in antique silver for a minimal yet striking aesthetic that's sure to catch the eye. We love hanging this antique oversized hammered dome pendant light above a kitchen island, dining table, entry, or any living space.ÂDetails
- Vintage 1-light dome pendant light
- Oversize hammered metal dome shade
- Antique silver finish
- Height-adjustable cable
- E26 medium-base bulb (not included)
- Dimmable with a dimmer kit
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 23.6 in (60 cm) |
| Fixture Height | 11.4 in (29 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Cable Length | 59 in (150 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Antique Silver Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Metal |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard)Â Â |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























