



















1-Light Large White Linen Shallow Conical Cage Pendant
One Light • Conical Shape • White Linen Shade • Boho Style • Brushed Brass • E26-Medium Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Softly simple and serene, this single large white linen pendant light brings a calming elegance to any interior. Shaped like a wide shallow cone, the sleek white linen shade exudes natural organic elegance and oriental simplicity. The natural texture of the linen gently diffuses light, creating a warm and cozy ambiance, while the open bottom casts bright, focused illumination—perfect for task lighting. Ideal for hanging over kitchen islands, dining tables, reading nooks, bedside areas, or even in serene commercial environments like cafés or studios, this white fabric conical shade pendant light offers both visual softness and functional beauty.
Details
- Boho 1-Light Flat Conical Pendant Light
- Oversized Linen Shade Hanging Light
- Wide Shallow Cone Design
- White Linen ShadeÂ
- Available in Two Sizes
- Sanded Black Finish
- Height-Adjustable Hanging Cable
- E26-Medium Bulb (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Explore the Pleated Fabric Version
Dimensions
| Fixture Width | 17.7/25.6 in (45/65 cm) |
| Fixture Height | 5.9/8.7 in (15/22 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Cable Length | 86.6 in (220 cm)Â |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Linen |
| Finish | Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Linen |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Conical Shape • White Linen Shade • Boho Style • Brushed Brass • E26-Medium Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Softly simple and serene, this single large white linen pendant light brings a calming elegance to any interior. Shaped like a wide shallow cone, the sleek white linen shade exudes natural organic elegance and oriental simplicity. The natural texture of the linen gently diffuses light, creating a warm and cozy ambiance, while the open bottom casts bright, focused illumination—perfect for task lighting. Ideal for hanging over kitchen islands, dining tables, reading nooks, bedside areas, or even in serene commercial environments like cafés or studios, this white fabric conical shade pendant light offers both visual softness and functional beauty.
Details
- Boho 1-Light Flat Conical Pendant Light
- Oversized Linen Shade Hanging Light
- Wide Shallow Cone Design
- White Linen ShadeÂ
- Available in Two Sizes
- Sanded Black Finish
- Height-Adjustable Hanging Cable
- E26-Medium Bulb (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Explore the Pleated Fabric Version
Dimensions
| Fixture Width | 17.7/25.6 in (45/65 cm) |
| Fixture Height | 5.9/8.7 in (15/22 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Cable Length | 86.6 in (220 cm)Â |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Linen |
| Finish | Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Linen |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























