















3-Light Candle Style Large Fabric Drum Cage Chandelier
Three Lights • Wide Drum Shape • White Fabric • Candle Style • Removable Shade • Matte Black • Boho Style • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- 3-Light Wide Drum Lantern Pendant Light
- Modern Farmhouse Fabric Cage Chandelier
- French Country Candle Style Light Fixture
- Natural White Fabric Shade
- Open Large Drum Shape
- Candle Style Light Holders
- Removable Shade for Direct or Non-Glare Glow
- Matte Black Finish
- E12 Candelabra bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 19.7 in (50 cm) |
| Fixture Height | 13.4 in (34 cm) |
| Maximum Overall Height | 92.5 in (235 cm) |
| Minimum Overall Height | 16.9 in (43 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Fabric |
| Finish | Black |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | White |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Original: $145.89
-70%$145.89
$43.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Wide Drum Shape • White Fabric • Candle Style • Removable Shade • Matte Black • Boho Style • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- 3-Light Wide Drum Lantern Pendant Light
- Modern Farmhouse Fabric Cage Chandelier
- French Country Candle Style Light Fixture
- Natural White Fabric Shade
- Open Large Drum Shape
- Candle Style Light Holders
- Removable Shade for Direct or Non-Glare Glow
- Matte Black Finish
- E12 Candelabra bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 19.7 in (50 cm) |
| Fixture Height | 13.4 in (34 cm) |
| Maximum Overall Height | 92.5 in (235 cm) |
| Minimum Overall Height | 16.9 in (43 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Fabric |
| Finish | Black |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | White |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























