

















3-Light Farmhouse Open Aged Wood Drum Pendant Light
Three Lights • Drum Shades • Distressed Wood + Rustic Metal • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
An open cage design highlighted with distressed wood, our drum pendant light shows chic rustic flavor and casts a warm glow. The rusty-finished metal details give an industrial farmhouse accent to this wood pendant chandelier. Three 40 W E12 candelabra-base bulbs (not included) sit exposed inside the open frame to offer a boost of brightness. You will find out this open wood drum pendant light goes well in almost any room of your house to set the right tone for decoration.
Detail
- Modern Farmhouse Drum Cage Chandelier
- 3-Light Round Wood Lantern Pendant Light
- Open Distressed Wood Frame
- Adjustable Hanging Chain
- E12 Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 19.7 in (50 cm) |
| Fixture Height | 5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
| Chain Length | 59.0 in (150 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Wood |
| Finish | Rustic |
| Shade Included | No |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120 (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $168.88
-70%$168.88
$50.66Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Drum Shades • Distressed Wood + Rustic Metal • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
An open cage design highlighted with distressed wood, our drum pendant light shows chic rustic flavor and casts a warm glow. The rusty-finished metal details give an industrial farmhouse accent to this wood pendant chandelier. Three 40 W E12 candelabra-base bulbs (not included) sit exposed inside the open frame to offer a boost of brightness. You will find out this open wood drum pendant light goes well in almost any room of your house to set the right tone for decoration.
Detail
- Modern Farmhouse Drum Cage Chandelier
- 3-Light Round Wood Lantern Pendant Light
- Open Distressed Wood Frame
- Adjustable Hanging Chain
- E12 Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 19.7 in (50 cm) |
| Fixture Height | 5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
| Chain Length | 59.0 in (150 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Wood |
| Finish | Rustic |
| Shade Included | No |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120 (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























