


















3-Tier Beige Woven Thread Drum Pendant Light
Six Lights • Drum Frame • Tiered Design • Beige Thread • Boho Style • Brass Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Fabric Rattan Chandelier • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Infuse your space with a gentle sparkle and inviting ambiance using this 6-light drum rattan tiered fabric chandelier. Constructed from warm brass, this tiered drum pendant light boasts a three-tiered frame design with gracefully undulating lines below, exuding dynamic elegance. Its shade is hand-woven with beige thread, imparting a chic Bohemian vibe and casting soft mood lighting courtesy of six E12 candelabra bulbs (bulbs not included). Graceful yet refined, this 3-tier woven thread drum pendant light commands attention, making it ideal for illuminating entryways, dining areas, bedrooms, or living spaces.
Details
- 6-Light design drum chandelier
- Boho tiered pendant light
- Beige threaded cage
- Brass finish
- Candle-style sockets
- Height-adjustable hanging pole
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped ceiling adaptable, ETL safety Listing
- Coastal vibes, natural rustic charm
- 6-Light Gold Rattan Tiered Chandelier
- Craftsmanship design, vintage bohemian charm
- Explore the Coordinating Chandelier
- Explore the Coordinating Cone Chandelier
- Explore the Coordinating Kitchen Island Pendant
- Explore the Coordinating Vanity Wall Sconce
Dimensions
| Fixture Width | 27.6 in (70 cm) |
| Fixture Height | 19..7 in (50 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 47.2 in (120 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Thread |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $399.99
-70%$399.99
$120.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six Lights • Drum Frame • Tiered Design • Beige Thread • Boho Style • Brass Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Fabric Rattan Chandelier • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Infuse your space with a gentle sparkle and inviting ambiance using this 6-light drum rattan tiered fabric chandelier. Constructed from warm brass, this tiered drum pendant light boasts a three-tiered frame design with gracefully undulating lines below, exuding dynamic elegance. Its shade is hand-woven with beige thread, imparting a chic Bohemian vibe and casting soft mood lighting courtesy of six E12 candelabra bulbs (bulbs not included). Graceful yet refined, this 3-tier woven thread drum pendant light commands attention, making it ideal for illuminating entryways, dining areas, bedrooms, or living spaces.
Details
- 6-Light design drum chandelier
- Boho tiered pendant light
- Beige threaded cage
- Brass finish
- Candle-style sockets
- Height-adjustable hanging pole
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped ceiling adaptable, ETL safety Listing
- Coastal vibes, natural rustic charm
- 6-Light Gold Rattan Tiered Chandelier
- Craftsmanship design, vintage bohemian charm
- Explore the Coordinating Chandelier
- Explore the Coordinating Cone Chandelier
- Explore the Coordinating Kitchen Island Pendant
- Explore the Coordinating Vanity Wall Sconce
Dimensions
| Fixture Width | 27.6 in (70 cm) |
| Fixture Height | 19..7 in (50 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 47.2 in (120 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Thread |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























