












4-Light Brass Candle Style White Fabric Drum Cage Chandelier
Four Lights • Wide Drum Shape • White Fabric • Candle Style • Brushed Brass Finish • Boho Style • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- 4-Light Wide Drum Lantern Pendant Light
- Modern Mid-Century Fabric Cage Chandelier
- French Country Candle Style Light Fixture
- Natural White Fabric Shade
- Open Large Drum Shape
- Candle Style Light Holders
- Brushed Brass Finish
- E12 Candelabra bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 17.7 in (45 cm) |
| Fixture Height | 12.2 in (31 cm) |
| Maximum Overall Height | 93.3 in (237 cm) |
| Minimum Overall Height | 16.1 in (41 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Fabric |
| Finish | Brass |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | White |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Original: $135.89
-70%$135.89
$40.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Four Lights • Wide Drum Shape • White Fabric • Candle Style • Brushed Brass Finish • Boho Style • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- 4-Light Wide Drum Lantern Pendant Light
- Modern Mid-Century Fabric Cage Chandelier
- French Country Candle Style Light Fixture
- Natural White Fabric Shade
- Open Large Drum Shape
- Candle Style Light Holders
- Brushed Brass Finish
- E12 Candelabra bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 17.7 in (45 cm) |
| Fixture Height | 12.2 in (31 cm) |
| Maximum Overall Height | 93.3 in (237 cm) |
| Minimum Overall Height | 16.1 in (41 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Fabric |
| Finish | Brass |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | White |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























