













(OpenBox) 4-Light Brass White Linen Wide Drum Cage Pendant Light
Fours Lights • Drum Shape • White Linen Shade • Brown PU Leather Straps • Brushed Brass • E26-Medium Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Add a refined touch of texture and warmth to your space with this stylish 4-light fabric cage pendant light. Featuring a wide 24.8-inch drum shade crafted from soft white linen, this pendant gently diffuses light from four E26 bulbs (not included), creating a warm and inviting glow. A brushed brass frame brings a hint of mid-century luxury elegance, while three brown PU leather hanging straps add a modern rustic twist—blending contemporary sophistication with organic materials. Perfect for dining rooms, bedrooms, living rooms, or entryways, this white linen drum lantern chandelier suits transitional, modern farmhouse, Bohemian, and casual contemporary interiors with ease.
Details
- Mid-Century Modern Drum Cage Chandelier
- 4-Light Boho Fabric Lantern Pendant Light
- Natural white Linen Shade
- Large Drum DesignÂ
- Brown PU Leather Enhancement
- Brushed Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E26-Medium bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 24.0 in (61 cm) |
| Fixture Height | 24.8 in (63 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 3.9 in (10cm) + 7.9 in (12 cm) + 11.8 in (30 cm) * 4 |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Linen, PU Leather |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Linen |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fours Lights • Drum Shape • White Linen Shade • Brown PU Leather Straps • Brushed Brass • E26-Medium Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Add a refined touch of texture and warmth to your space with this stylish 4-light fabric cage pendant light. Featuring a wide 24.8-inch drum shade crafted from soft white linen, this pendant gently diffuses light from four E26 bulbs (not included), creating a warm and inviting glow. A brushed brass frame brings a hint of mid-century luxury elegance, while three brown PU leather hanging straps add a modern rustic twist—blending contemporary sophistication with organic materials. Perfect for dining rooms, bedrooms, living rooms, or entryways, this white linen drum lantern chandelier suits transitional, modern farmhouse, Bohemian, and casual contemporary interiors with ease.
Details
- Mid-Century Modern Drum Cage Chandelier
- 4-Light Boho Fabric Lantern Pendant Light
- Natural white Linen Shade
- Large Drum DesignÂ
- Brown PU Leather Enhancement
- Brushed Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E26-Medium bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 24.0 in (61 cm) |
| Fixture Height | 24.8 in (63 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 3.9 in (10cm) + 7.9 in (12 cm) + 11.8 in (30 cm) * 4 |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Linen, PU Leather |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Linen |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























