










6-Light Wood Wagon Wheel Chandelier Modern Farmhouse
Six Lights • Brown Wood • Seeded Glass • Hemp Rope • E26/E27 Medium-base Bulbs (Not Included) • Modern Farmhouse • Hardwired • UL ListedÂ
Description
Classic modern farmhouse and vintage charm are delivered from this wagon wheel chandelier. Crafted of solid brown wood, a thick ring supporting six cylindrical seeded glass shades comes into this rustic modern farmhouse 6-light circular chandelier. The hanging arms wrapped with hemp rope add a natural and cottage touch. Accommodating E26/E27 medium-base bulbs (not included), this 6-light wood wagon wheel chandelier is a must-have for dressing up your living room, dining room, entryway, and foyer in modern farmhouse style.
Details
- 6-Light modern farmhouse round chandelier
- Designer height-adjustable hanging chain style
- Wood Wheel Chandelier in Seeded glass shades
- E26/E27 medium-base bulbs (excluded)
- Compatible with a sloped ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 25 in (64 cm)Â |
| Fixture Height |
28 in (71 cm) |
| Canopy Width | 5 in (12.7 cm) |
| Chain Length | 59 in (150 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Wood, Glass, Hemp Rope |
| Finish | Black+Brown |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26/E27Â Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120 (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $195.99
-70%$195.99
$58.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six Lights • Brown Wood • Seeded Glass • Hemp Rope • E26/E27 Medium-base Bulbs (Not Included) • Modern Farmhouse • Hardwired • UL ListedÂ
Description
Classic modern farmhouse and vintage charm are delivered from this wagon wheel chandelier. Crafted of solid brown wood, a thick ring supporting six cylindrical seeded glass shades comes into this rustic modern farmhouse 6-light circular chandelier. The hanging arms wrapped with hemp rope add a natural and cottage touch. Accommodating E26/E27 medium-base bulbs (not included), this 6-light wood wagon wheel chandelier is a must-have for dressing up your living room, dining room, entryway, and foyer in modern farmhouse style.
Details
- 6-Light modern farmhouse round chandelier
- Designer height-adjustable hanging chain style
- Wood Wheel Chandelier in Seeded glass shades
- E26/E27 medium-base bulbs (excluded)
- Compatible with a sloped ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 25 in (64 cm)Â |
| Fixture Height |
28 in (71 cm) |
| Canopy Width | 5 in (12.7 cm) |
| Chain Length | 59 in (150 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Wood, Glass, Hemp Rope |
| Finish | Black+Brown |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26/E27Â Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120 (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























