













Black Gold Candle Style Leaf Vine Iron Orb Chandelier
Six Lights • Leaf Vine Design • Open Sphere Frame • Black + Gold Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- Vintage Candle Style Orb Pendant Light
- 8-Light Design Iron Sphere Chandelier
- Open Globe Frame
- Leaf Vine Details
- Height-Adjustable Hanging Chain
- Black + Gold Finish
- E12 Candelabra Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 20.9 in (53 cm) |
| Fixture Height | 26.0 in (66 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black + Gold |
| Shade Included | No |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $308.69
-70%$308.69
$92.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six Lights • Leaf Vine Design • Open Sphere Frame • Black + Gold Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- Vintage Candle Style Orb Pendant Light
- 8-Light Design Iron Sphere Chandelier
- Open Globe Frame
- Leaf Vine Details
- Height-Adjustable Hanging Chain
- Black + Gold Finish
- E12 Candelabra Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 20.9 in (53 cm) |
| Fixture Height | 26.0 in (66 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black + Gold |
| Shade Included | No |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























