










Brass Candle Style Drum Fabric Chandelier
Three Lights • White Fabric Shade • Drum Design • Candle Style • Brass Finish • E12/14 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
The modern mid-century fabric chandelier boasts a brass quatrefoil frame with a 3-light candle-style socket that accommodates E12/E14 candelabra bulbs (excluded). A white fabric drum shade surrounds the frame to add a cozy elegant touch. A height-adjustable hanging chain allows you to set this white fabric quatrefoil pendant as a semi-flush mount pendant. This brass candle-style drum fabric chandelier is a gorgeous upgrade over an entry, bedroom, and living space, or dressing up a dining room and kitchen island.
Details
- Brass drum quatrefoil pendant
- 3-Light White fabric shade
- Adjustable hanging chain
- E12/E14 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 17 in (43 cm) |
| Fixture Height | 20.1Â in (51 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 59Â in (150 cm)Â |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Fabric |
| Finish | Brass and White |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12/E14 candelabra |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $149.99
-70%$149.99
$45.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • White Fabric Shade • Drum Design • Candle Style • Brass Finish • E12/14 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
The modern mid-century fabric chandelier boasts a brass quatrefoil frame with a 3-light candle-style socket that accommodates E12/E14 candelabra bulbs (excluded). A white fabric drum shade surrounds the frame to add a cozy elegant touch. A height-adjustable hanging chain allows you to set this white fabric quatrefoil pendant as a semi-flush mount pendant. This brass candle-style drum fabric chandelier is a gorgeous upgrade over an entry, bedroom, and living space, or dressing up a dining room and kitchen island.
Details
- Brass drum quatrefoil pendant
- 3-Light White fabric shade
- Adjustable hanging chain
- E12/E14 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 17 in (43 cm) |
| Fixture Height | 20.1Â in (51 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 59Â in (150 cm)Â |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Fabric |
| Finish | Brass and White |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12/E14 candelabra |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























