

















Brass White Fabric Drum Cage Semi Flush Dual Mount Chandelier
Three Lights • Wide Drum Shape • White Fabric Shade • Dual Mount Design • Brushed Brass • Removable Chain • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Bring quiet grandeur to your home with this 3-light fabric cage ceiling light, where soft organic textiles and sculptural metal meet in a harmonious sweep of light. A brushed brass frame outlines supports a soft white fabric shade that floats within like a lantern wrapped in evening light. The scrolling details at the top brings a touch of simple Baroque-Inspired elegance. The white fabric shade offers chic bohemian charm while diffuses the light into a smooth, luminous haze, softening edges and creating a calm, inviting atmosphere. Boasting a versatile design, this fabric drum lantern chandelier offers both pendant and semi-flush installation thanks to its removable hanging chain. Perfect for dining rooms, kitchens, foyers, living spaces, or bedrooms, this white fabric lantern semi flush chandelier lightweight in form yet rich in character, bringing poetic balance to any interior.
Details
- 3-Light Wide Drum Lantern Ceiling Light
- Mid-Century Round Fabric Pendant Chandelier
- French Country Cage Semi Flush Mount
- Natural White Fabric Shade
- Round Open Structure
- Large Drum Design
- Brushed Brass Finish
- Height-Adjustable and Removable Hanging Chain
- Versatile Dual-Mount Design
- Suitable for Both Semi-Flush Mount and Pendant Installation
- E12 Candelabra Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable (Pendant Installation Only)
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 18.9 in (48 cm) |
| Fixture Height | 21.7 in (55 cm) - included both 5.9 in and 7.9 in rods |
| Maximum Overall Height | 102.4 in (260 cm) |
| Minimum Overall Height | 13.0 in (33 cm) - included one 5.9 in rod |
| Rod Length | 5.9 in (15 cm) + 7.9 in (20 cm) |
| Lamp Shade | 18.9 in (48 cm) * 5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes - Removable |
Specifications
| Primary Material | Metal, Fabric |
| Finish | Brass |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | White |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible (Pendant Installation Only) |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Original: $195.89
-70%$195.89
$58.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Wide Drum Shape • White Fabric Shade • Dual Mount Design • Brushed Brass • Removable Chain • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Bring quiet grandeur to your home with this 3-light fabric cage ceiling light, where soft organic textiles and sculptural metal meet in a harmonious sweep of light. A brushed brass frame outlines supports a soft white fabric shade that floats within like a lantern wrapped in evening light. The scrolling details at the top brings a touch of simple Baroque-Inspired elegance. The white fabric shade offers chic bohemian charm while diffuses the light into a smooth, luminous haze, softening edges and creating a calm, inviting atmosphere. Boasting a versatile design, this fabric drum lantern chandelier offers both pendant and semi-flush installation thanks to its removable hanging chain. Perfect for dining rooms, kitchens, foyers, living spaces, or bedrooms, this white fabric lantern semi flush chandelier lightweight in form yet rich in character, bringing poetic balance to any interior.
Details
- 3-Light Wide Drum Lantern Ceiling Light
- Mid-Century Round Fabric Pendant Chandelier
- French Country Cage Semi Flush Mount
- Natural White Fabric Shade
- Round Open Structure
- Large Drum Design
- Brushed Brass Finish
- Height-Adjustable and Removable Hanging Chain
- Versatile Dual-Mount Design
- Suitable for Both Semi-Flush Mount and Pendant Installation
- E12 Candelabra Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable (Pendant Installation Only)
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 18.9 in (48 cm) |
| Fixture Height | 21.7 in (55 cm) - included both 5.9 in and 7.9 in rods |
| Maximum Overall Height | 102.4 in (260 cm) |
| Minimum Overall Height | 13.0 in (33 cm) - included one 5.9 in rod |
| Rod Length | 5.9 in (15 cm) + 7.9 in (20 cm) |
| Lamp Shade | 18.9 in (48 cm) * 5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes - Removable |
Specifications
| Primary Material | Metal, Fabric |
| Finish | Brass |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | White |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible (Pendant Installation Only) |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























