









Candle Style Shabby Chic Chandelier
Six Lights • Anchor Design • Wood + Metal • E12/E14 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/CE Listed
Description
More than a lighting fixture, our candle style shabby chic chandelier is a work of art to welcome elegance and traditional style to your home. Hung by an adjustable chain, this shabby chic chandelier features a distressed off-white spindle body with six lights supported by rustic metal scrolling arms. The E12/E16 candelabra bulbs sitting on the sockets round out the antique look of a candle style chandelier. This classic 6-light chandelier would impress your family and guests in the dining room, living room, bedroom, entryway, or any needing space.
Detail
- 6-Light shabby chic chandelier
- Antique candle style chandelier
- Rustic metal and off-white wood finish
- E12/E14 candelabra bulbs(not included)
- Compatible with a sloped ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 37 in (94 cm) |
| Fixture Height | 29 in (74 cm) |
| Canopy Width | 5 in (13 cm) |
| Chain Length | 59Â in (150 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Wood |
| Finish | Distressed Off-white and Rustic Metal |
| Shade Included | No |
| Bulb Base | E12/E14 Candelabra |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120 (US) 220-240 (EU) |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six Lights • Anchor Design • Wood + Metal • E12/E14 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/CE Listed
Description
More than a lighting fixture, our candle style shabby chic chandelier is a work of art to welcome elegance and traditional style to your home. Hung by an adjustable chain, this shabby chic chandelier features a distressed off-white spindle body with six lights supported by rustic metal scrolling arms. The E12/E16 candelabra bulbs sitting on the sockets round out the antique look of a candle style chandelier. This classic 6-light chandelier would impress your family and guests in the dining room, living room, bedroom, entryway, or any needing space.
Detail
- 6-Light shabby chic chandelier
- Antique candle style chandelier
- Rustic metal and off-white wood finish
- E12/E14 candelabra bulbs(not included)
- Compatible with a sloped ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 37 in (94 cm) |
| Fixture Height | 29 in (74 cm) |
| Canopy Width | 5 in (13 cm) |
| Chain Length | 59Â in (150 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Wood |
| Finish | Distressed Off-white and Rustic Metal |
| Shade Included | No |
| Bulb Base | E12/E14 Candelabra |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120 (US) 220-240 (EU) |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























