













Brass Conical Woven Thread Cage Pendant Light
One Light • Conical Frame • Woven Design • Beige Cotton Thread • Boho Style • Brass Finish • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
This lantern pendant light beautifully blends modern mid-century design with natural Bohemian charm, making it a timeless addition to any dining room, kitchen island, entryway, foyer, bedroom, or living space. Expertly crafted from durable metal with a chic brass finish, the 1-light chandelier showcases a wide conical cage design, meticulously hand-wrapped in beige cotton threads, creating a harmonious geometric symmetry. Both elegant and refined, this woven thread pendant light captures attention while casting a warm, inviting glow that enhances the ambiance of any room.
Details
- 1-Light Design Wide Drum Lantern Light
- Boho Woven Thread Shade Pendant Chandelier
- Beige Cotton Threaded Cage
- Brass finish
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E26 Medium-Base bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Can be used as semi flush mount ceiling light
Dimensions
| Fixture Width | 20.5 in (52 cm) |
| Fixture Height | 10.6 in (27 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 59.6 in (151.5 cm)Â |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Thread |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Original: $158.69
-70%$158.69
$47.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Conical Frame • Woven Design • Beige Cotton Thread • Boho Style • Brass Finish • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
This lantern pendant light beautifully blends modern mid-century design with natural Bohemian charm, making it a timeless addition to any dining room, kitchen island, entryway, foyer, bedroom, or living space. Expertly crafted from durable metal with a chic brass finish, the 1-light chandelier showcases a wide conical cage design, meticulously hand-wrapped in beige cotton threads, creating a harmonious geometric symmetry. Both elegant and refined, this woven thread pendant light captures attention while casting a warm, inviting glow that enhances the ambiance of any room.
Details
- 1-Light Design Wide Drum Lantern Light
- Boho Woven Thread Shade Pendant Chandelier
- Beige Cotton Threaded Cage
- Brass finish
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E26 Medium-Base bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Can be used as semi flush mount ceiling light
Dimensions
| Fixture Width | 20.5 in (52 cm) |
| Fixture Height | 10.6 in (27 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 59.6 in (151.5 cm)Â |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Thread |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























