



















(OpenBox) Contemporary Dimmable Wide UFO LED Pendant Light
Wide Saucer Design • Black+Gold Leaf/White+Silver Leaf • Dimmable LED • 3000K • 33W • Adjustable Cables • Hardwired • UL Listed
Description
Add an intriguing UFO floating in your space for some contemporary and edgy playful entertainment with this oversized flat-dome pendant light. This LED pendant light is a refreshing take blending Scandinavian style and minimalist design. Hand-crafted with gold/silver foil for interior, it shows a touch of rustic handwork pairing with matte black/white exterior. Inside the acrylic down-shade is accented with a layer of glass crystal elaborately that makes this LED hanging chandelier reveal warm and glisten illumination downward like a dreamy starry sky in universal. Perfect for a kitchen island, dining table, living room, or entryway. This signature wide UFO LED pendant light brings both fantastic lighting and scale for high-end taste.
Details
- Wide flying-saucer design
- Minimalist UFO pendant light
- Dimmable LED light fixture
- Height-adjustable hanging cables
- Available in black+gold or white+silver
- Included LEDs, 33W
- 3000K color temperature, warm Lighting
- Compatible with a dimmer switch (excluded)
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 23.6 in (60 cm) |
| Fixture Height | 7.9 in (20 cm) |
| Canopy Width | 7.9 in (20 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Acrylic, Glass Crystal |
| Finish | Black+Gold Leaf / White+Silver Leaf |
| Bulb Base |
Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Wattage | 32W |
| Lifespan | 45000 Hrs |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $219.98
-70%$219.98
$65.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Wide Saucer Design • Black+Gold Leaf/White+Silver Leaf • Dimmable LED • 3000K • 33W • Adjustable Cables • Hardwired • UL Listed
Description
Add an intriguing UFO floating in your space for some contemporary and edgy playful entertainment with this oversized flat-dome pendant light. This LED pendant light is a refreshing take blending Scandinavian style and minimalist design. Hand-crafted with gold/silver foil for interior, it shows a touch of rustic handwork pairing with matte black/white exterior. Inside the acrylic down-shade is accented with a layer of glass crystal elaborately that makes this LED hanging chandelier reveal warm and glisten illumination downward like a dreamy starry sky in universal. Perfect for a kitchen island, dining table, living room, or entryway. This signature wide UFO LED pendant light brings both fantastic lighting and scale for high-end taste.
Details
- Wide flying-saucer design
- Minimalist UFO pendant light
- Dimmable LED light fixture
- Height-adjustable hanging cables
- Available in black+gold or white+silver
- Included LEDs, 33W
- 3000K color temperature, warm Lighting
- Compatible with a dimmer switch (excluded)
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 23.6 in (60 cm) |
| Fixture Height | 7.9 in (20 cm) |
| Canopy Width | 7.9 in (20 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Acrylic, Glass Crystal |
| Finish | Black+Gold Leaf / White+Silver Leaf |
| Bulb Base |
Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Wattage | 32W |
| Lifespan | 45000 Hrs |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























