















Contemporary Dimmable Linear LED Semi Flush Mount Light
Two Lights • Tube Design • Modern Minimalist • Brass/Black/Nickel Finish • Dimmable • 12W LED • 6000K • Hardwired • UL Listed
Description
In a clean, minimalist style, this 2-light linear ceiling light is perfect for a contemporary home redesign. The design of two parallel long slim tubes showcases a sleek minimalist style which can pair with most style rooms. A dimmer switch (not included) can help you to adjust the brightness flexibly. Available in brass, black, or nickel, the minimalist 2-light tube LED semi flush mount ceiling light is a way to complete your kitchen, entryway, bathroom, bedroom, or any living areas.Â
Details
- Dimmable Minimalist tube ceiling light
- 2-Light LED semi flush mount
- Available to be a vanity light
- Included LEDs, maximum 12W
- Compatible with a dimmer switch (excluded)
- 6000K color temperature
- Brass, black, or nickel finish in option
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Length | 23.6Â in (60Â cm) /Â 30.7Â in (78 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Brass/Nickel/Black Finish |
| Bulb Base | Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 6000K |
| Wattage | 12 W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Two Lights • Tube Design • Modern Minimalist • Brass/Black/Nickel Finish • Dimmable • 12W LED • 6000K • Hardwired • UL Listed
Description
In a clean, minimalist style, this 2-light linear ceiling light is perfect for a contemporary home redesign. The design of two parallel long slim tubes showcases a sleek minimalist style which can pair with most style rooms. A dimmer switch (not included) can help you to adjust the brightness flexibly. Available in brass, black, or nickel, the minimalist 2-light tube LED semi flush mount ceiling light is a way to complete your kitchen, entryway, bathroom, bedroom, or any living areas.Â
Details
- Dimmable Minimalist tube ceiling light
- 2-Light LED semi flush mount
- Available to be a vanity light
- Included LEDs, maximum 12W
- Compatible with a dimmer switch (excluded)
- 6000K color temperature
- Brass, black, or nickel finish in option
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Length | 23.6Â in (60Â cm) /Â 30.7Â in (78 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Brass/Nickel/Black Finish |
| Bulb Base | Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 6000K |
| Wattage | 12 W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |






















