















Dimmable 13-Light Frozen Glass Ice Style Cluster Chandelier
Thirteen Lights • Clear Texture Glass • Ice Cube Design • Polished Chrome Finish • Dimmable Features • G9 Bulbs • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- Contemporary 13-Light Cluster Chandelier
- Sculpture Style Ice Glass Shade Pendant Light
- Transparent Textured Glass Ice Cubes
- Height-Adjustable Hanging Cables
- Polished Chrome Finish
- G9 Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 23.6 in (60 cm) |
| Maximum Overall Height | 87.4 in (222 cm) |
| Ice Shade Width | 5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
| Cable Length | 78.74 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Glass, Metal |
| Finish | Chrome Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | G9 (Line voltage 110/220V) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 13 |
| Wattage Per Bulb | 5W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $215.80
-70%$215.80
$64.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Thirteen Lights • Clear Texture Glass • Ice Cube Design • Polished Chrome Finish • Dimmable Features • G9 Bulbs • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- Contemporary 13-Light Cluster Chandelier
- Sculpture Style Ice Glass Shade Pendant Light
- Transparent Textured Glass Ice Cubes
- Height-Adjustable Hanging Cables
- Polished Chrome Finish
- G9 Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 23.6 in (60 cm) |
| Maximum Overall Height | 87.4 in (222 cm) |
| Ice Shade Width | 5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
| Cable Length | 78.74 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Glass, Metal |
| Finish | Chrome Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | G9 (Line voltage 110/220V) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 13 |
| Wattage Per Bulb | 5W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























