
















Dimmable LED Iridescent Glass Bell Island Chandelier
Five Lights • Linear Design • Bell Shades • Iridescent Textured Glass • Dimmable Feature • 30 Watts • 2700 Lumens• 3000K • Polished Chrome • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- Modern 5-Light LED Kitchen Island Pendant Light
- Contemporary Glass Bell Linear Island Chandelier
- Iridescent Glass with Whirlpool-Inspired Textures
- Polished Chrome Finish
- Included LED Bulbs, 30 Wattages
- Brightness: 2700 Lumens
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable
- Explore the Coordinating Semi Flush Mount Ceiling Light
Dimensions
| Fixture Length |
39.4 in (100 cm) |
| Fixture Width | 5.3 in (13.5 cm) |
| Fixture Height | 3.5 in (9 cm) |
| Canopy Width | 11.8 in (30 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Height Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Chrome |
| Bulb Base |
LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Lumens | 2700Lm |
| CRI | 80 |
| Wattage | 30W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible (Recommended Width-Wise Installation) |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Original: $145.89
-70%$145.89
$43.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Five Lights • Linear Design • Bell Shades • Iridescent Textured Glass • Dimmable Feature • 30 Watts • 2700 Lumens• 3000K • Polished Chrome • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- Modern 5-Light LED Kitchen Island Pendant Light
- Contemporary Glass Bell Linear Island Chandelier
- Iridescent Glass with Whirlpool-Inspired Textures
- Polished Chrome Finish
- Included LED Bulbs, 30 Wattages
- Brightness: 2700 Lumens
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable
- Explore the Coordinating Semi Flush Mount Ceiling Light
Dimensions
| Fixture Length |
39.4 in (100 cm) |
| Fixture Width | 5.3 in (13.5 cm) |
| Fixture Height | 3.5 in (9 cm) |
| Canopy Width | 11.8 in (30 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Height Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Chrome |
| Bulb Base |
LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Lumens | 2700Lm |
| CRI | 80 |
| Wattage | 30W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible (Recommended Width-Wise Installation) |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























