























Dimmable LED Walnut Wood Grain Linear Island Chandelier
Modern Minimalist • Walnut Wood Grain • MDF Bar • White Acrylic Shades • 37 Watts • 3000K • Gritty Black Finish • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Elevate your kitchen island, dining area, living room, office, or workspace with this modern LED island pendant light, a perfect fusion of sleek aesthetics and functional brilliance. The centerpiece of this minimalist linear chandelier is a wide walnut MDF board, delivering a contemporary edge with a chic rustic touch that adds subtle organic warmth. Complementing this design, the gritty black finish on the frame and canopy introduces an industrial flair. Four frosted white acrylic flat round shades house energy-efficient 3000K LED lights, softly diffusing light to provide clean, even illumination and a warm, inviting ambiance. A compatible dimmer switch enables dimmable functionality, making this premium LED island pendant chandelier a versatile lighting fixture.
Details
- Modern Farmhouse LEDÂ Kitchen Island Pendant Light
- Wide Rectangular Bar Linear Island Chandelier
- Walnut MDF Bar for Rustic Touch
- Frosted White Acrylic Shades for Soft Lighting
- Gritty Black Finish for Industrial Flair
- Height-Adjustable Height Cables
- Included LED Bulbs, 37 Wattages
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable (Recommended Width-Wise Installation)
- Simple Installation Process
- Explore the Flush Mount Version Here
Dimensions
| Fixture Length |
42.9 in (109 cm) |
| Fixture Width | 7.5 in (19 cm) |
| Fixture Height | 4.3 in (10.5 cm) |
| Canopy Width | 15.7 *4.3 in (40 * 11 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Height Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Wood, Acrylic |
| Finish | Dark Walnut + Gritty Black |
| Bulb Base |
LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Lumens | 2200Lm |
| CRI | 80 |
| Wattage | 37W |
| Lifespan | 45000 Hrs |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible (Recommended Width-Wise Installation) |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed |
Original: $175.89
-70%$175.89
$52.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Modern Minimalist • Walnut Wood Grain • MDF Bar • White Acrylic Shades • 37 Watts • 3000K • Gritty Black Finish • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Elevate your kitchen island, dining area, living room, office, or workspace with this modern LED island pendant light, a perfect fusion of sleek aesthetics and functional brilliance. The centerpiece of this minimalist linear chandelier is a wide walnut MDF board, delivering a contemporary edge with a chic rustic touch that adds subtle organic warmth. Complementing this design, the gritty black finish on the frame and canopy introduces an industrial flair. Four frosted white acrylic flat round shades house energy-efficient 3000K LED lights, softly diffusing light to provide clean, even illumination and a warm, inviting ambiance. A compatible dimmer switch enables dimmable functionality, making this premium LED island pendant chandelier a versatile lighting fixture.
Details
- Modern Farmhouse LEDÂ Kitchen Island Pendant Light
- Wide Rectangular Bar Linear Island Chandelier
- Walnut MDF Bar for Rustic Touch
- Frosted White Acrylic Shades for Soft Lighting
- Gritty Black Finish for Industrial Flair
- Height-Adjustable Height Cables
- Included LED Bulbs, 37 Wattages
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable (Recommended Width-Wise Installation)
- Simple Installation Process
- Explore the Flush Mount Version Here
Dimensions
| Fixture Length |
42.9 in (109 cm) |
| Fixture Width | 7.5 in (19 cm) |
| Fixture Height | 4.3 in (10.5 cm) |
| Canopy Width | 15.7 *4.3 in (40 * 11 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Height Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Wood, Acrylic |
| Finish | Dark Walnut + Gritty Black |
| Bulb Base |
LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Lumens | 2200Lm |
| CRI | 80 |
| Wattage | 37W |
| Lifespan | 45000 Hrs |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible (Recommended Width-Wise Installation) |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed |
























