












Dimmable LED White Fabric Milky Glass Drum Ceiling Light
2-Tier Shade • Wide Drum Design • White Fabric Exterior • Opal Glass Interior • Acrylic Diffuser • White Finish • Efficient LED • 3000K • 20 Wattages • Dimmable Feature • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- Minimalism Wide Drum Cage Flush Mount
- Classic White Fabric Cage Ceiling Light
- Round Opal Glass Shade Ceiling Light
- Dimmable LED Ceiling Fixture
- 2-Layer Shade Design
- Outer White Fabric Shade
- Inner Milky White Glass Shade
- White Finish
- Included High-Efficient LED Bulbs, 20 Wattages
- Brightness: 1200 Lumens
- 3000K Color Temperature, Warm White Lighting
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 16.3 in (41.4 cm) |
| Fixture Height | 4.9 in (12.5 cm) |
| Canopy Width | 14.0 in (35.5 cm) |
Specifications
| Primary Material | Glass, Fabric, Metal |
| Finish | White |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass + Fabric |
| Bulb Base | Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Wattage | 20W |
| Lumens | 1200 lumens |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $108.98
-70%$108.98
$32.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2-Tier Shade • Wide Drum Design • White Fabric Exterior • Opal Glass Interior • Acrylic Diffuser • White Finish • Efficient LED • 3000K • 20 Wattages • Dimmable Feature • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- Minimalism Wide Drum Cage Flush Mount
- Classic White Fabric Cage Ceiling Light
- Round Opal Glass Shade Ceiling Light
- Dimmable LED Ceiling Fixture
- 2-Layer Shade Design
- Outer White Fabric Shade
- Inner Milky White Glass Shade
- White Finish
- Included High-Efficient LED Bulbs, 20 Wattages
- Brightness: 1200 Lumens
- 3000K Color Temperature, Warm White Lighting
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 16.3 in (41.4 cm) |
| Fixture Height | 4.9 in (12.5 cm) |
| Canopy Width | 14.0 in (35.5 cm) |
Specifications
| Primary Material | Glass, Fabric, Metal |
| Finish | White |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass + Fabric |
| Bulb Base | Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Wattage | 20W |
| Lumens | 1200 lumens |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























