













French 6-Light Frosted Glass Shade Scrolling Chandelier
Six Lights • Opal Glass • Cylinder Shades • Scrolling Arms • Candle Style • Polished Brass • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Bring graceful character and French luxury to your dining table, living area, or entryway with this 6-light chandelier. Boasting a classic scrolling design, the simple and elegant curved arms gather skillfully that give this chandelier a dramatic presence, reminiscent of an ornate fountain. The polished brass finish adds a touch of high-end chic, enhancing a sophisticated appeal of this scrolling chandelier. Inspired by candle style, each light is tucked within a cylindrical frosted white glass shade that flared gently, lending a soft, inviting ambiance.
Details
- 6-Light round candle style chandelier
- Vintage luxe scrolling chandelier
- Milky white glass shades
- Polished brass finish
- Height-adjustable hanging chain
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Sloped ceiling adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 26.0 in (66 cm) |
| Fixture Height | 22.8 in (58 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Glass Shade | 3.9 * 5.9 in (10 * 15 cm) |
| Chain Length | 59.1 in (150 cm) |
| Height Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Iron, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six Lights • Opal Glass • Cylinder Shades • Scrolling Arms • Candle Style • Polished Brass • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Bring graceful character and French luxury to your dining table, living area, or entryway with this 6-light chandelier. Boasting a classic scrolling design, the simple and elegant curved arms gather skillfully that give this chandelier a dramatic presence, reminiscent of an ornate fountain. The polished brass finish adds a touch of high-end chic, enhancing a sophisticated appeal of this scrolling chandelier. Inspired by candle style, each light is tucked within a cylindrical frosted white glass shade that flared gently, lending a soft, inviting ambiance.
Details
- 6-Light round candle style chandelier
- Vintage luxe scrolling chandelier
- Milky white glass shades
- Polished brass finish
- Height-adjustable hanging chain
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Sloped ceiling adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 26.0 in (66 cm) |
| Fixture Height | 22.8 in (58 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Glass Shade | 3.9 * 5.9 in (10 * 15 cm) |
| Chain Length | 59.1 in (150 cm) |
| Height Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Iron, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























