













French Country Ivory Linen Conical Cage Semi Flush Mount
Three Lights • Shallow Cone Shape • Beige Linen Shade • Brushed Brass Finish • E12 Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Bring timeless French country charm to your space with this 3-light round fabric ceiling light. Featuring a shallow conical silhouette, its round beige linen shade gently filters the glow, casting a warm, inviting ambiance that fills your room with serenity. The natural texture of the linen evokes timeless Bohemian elegance and organic touch, blending rustic warmth with refined sophistication. Â Ideal for bedrooms, living rooms, dining areas, foyers, nurseries, or entryways, this conical linen semi flush mount light brings a delicate balance of style and function, creating a luminous centerpiece that enhances both traditional and modern spaces.Â
Details
- 3-Light Wide Linen Cage Semi Flush Mount
- Boho Round Fabric Conical Shade Ceiling Light
- Natural Beige Linen Shade
- Flat Conical Design
- Warm Brass Finish
- E12-Base Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 17.7 in (45 cm) |
| Fixture Height | 8.3 in (21 cm)Â |
| Lamp Shade | 17.7 in (45 cm) * 4.9 in (12.5 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Linen |
| Finish | Brass |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | Ivory |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Original: $108.89
-70%$108.89
$32.67Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Shallow Cone Shape • Beige Linen Shade • Brushed Brass Finish • E12 Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Bring timeless French country charm to your space with this 3-light round fabric ceiling light. Featuring a shallow conical silhouette, its round beige linen shade gently filters the glow, casting a warm, inviting ambiance that fills your room with serenity. The natural texture of the linen evokes timeless Bohemian elegance and organic touch, blending rustic warmth with refined sophistication. Â Ideal for bedrooms, living rooms, dining areas, foyers, nurseries, or entryways, this conical linen semi flush mount light brings a delicate balance of style and function, creating a luminous centerpiece that enhances both traditional and modern spaces.Â
Details
- 3-Light Wide Linen Cage Semi Flush Mount
- Boho Round Fabric Conical Shade Ceiling Light
- Natural Beige Linen Shade
- Flat Conical Design
- Warm Brass Finish
- E12-Base Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 17.7 in (45 cm) |
| Fixture Height | 8.3 in (21 cm)Â |
| Lamp Shade | 17.7 in (45 cm) * 4.9 in (12.5 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Linen |
| Finish | Brass |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | Ivory |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























