
















French Modern Iron 8-Light Candle Chandelier
Eight Lights • French Farmhouse • Candle Style • Angled Arm Design • Matte Black + Aged Brass • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Inspired by classic candle-style design and seamlessly blending simple geometric elements, this 8-light French-style pendant light features four horizontal arms, each holding paired candlestick-style lights. Reminiscent of balanced seesaws, it exudes a unique and harmonious aesthetic. The sophisticated color combination of matte black and aged brass finishes adds a touch of modern mid-century elegance. Effortlessly embodying vintage luxury without being overpowering, this candle-style chandelier is an ideal choice to elevate the style of your living room, dining room, kitchen island, foyer, entryway, or bedroom.
Details
- French Farmhouse Candle Style Chandelier
- 8-Light Design Simple Geometric Pendant Light
- Matte Black + Aged BrassÂ
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E12 Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 28.9 in (73.5 cm) |
| Fixture Height | 15.6 in (39.5 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm)Â |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Matte Black + Antique Brass |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 8 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Original: $189.99
-70%$189.99
$57.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Eight Lights • French Farmhouse • Candle Style • Angled Arm Design • Matte Black + Aged Brass • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Inspired by classic candle-style design and seamlessly blending simple geometric elements, this 8-light French-style pendant light features four horizontal arms, each holding paired candlestick-style lights. Reminiscent of balanced seesaws, it exudes a unique and harmonious aesthetic. The sophisticated color combination of matte black and aged brass finishes adds a touch of modern mid-century elegance. Effortlessly embodying vintage luxury without being overpowering, this candle-style chandelier is an ideal choice to elevate the style of your living room, dining room, kitchen island, foyer, entryway, or bedroom.
Details
- French Farmhouse Candle Style Chandelier
- 8-Light Design Simple Geometric Pendant Light
- Matte Black + Aged BrassÂ
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E12 Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 28.9 in (73.5 cm) |
| Fixture Height | 15.6 in (39.5 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm)Â |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Matte Black + Antique Brass |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 8 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























