


















French Tiered Ginkgo Leaf Textured Glass Round Chandelier
Eight Lights • Ribbed Textured Glass • Layered Design • Brass/Chrome Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Capture the essence of classical French sophistication and enhance the sense of luxury with this multi-tiered round chandelier. At its core is the intricate design of tiered ginkgo leaves, crafting intricate and delicate silhouettes. Within the layers of ribbed textured glass leaves lie eight metal leaves strategically placed to introduce subtle hues and infuse dramatic character into this round chandelier. When illuminated by eight E12 candelabra bulbs (not included), a warm and inviting glow radiates, enveloping the brass/chrome frame and ginkgo leaves in a magnificent yet graceful ambiance. This ginkgo leaf textured glass chandelier embodies timeless refinement and romance, making it an ideal addition to any living room, entryway, dining room, lounge, or bedroom.
Details
- Elegant French Round Chandelier
- 8-Light Ginkgo Leaf Chandelier
- Ribbed Texture Glass Leaves
- Metal Ginkgo Leaves
- Height-Adjustable hanging chain
- Available in brass or chrome finish
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 23.6 in (60 cm) |
| Fixture Height | 16.7 in (42.5 cm) |
| Canopy | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 59.1 in(150Â cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass/Chrome |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 8 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $249.99
-70%$249.99
$75.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Eight Lights • Ribbed Textured Glass • Layered Design • Brass/Chrome Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Capture the essence of classical French sophistication and enhance the sense of luxury with this multi-tiered round chandelier. At its core is the intricate design of tiered ginkgo leaves, crafting intricate and delicate silhouettes. Within the layers of ribbed textured glass leaves lie eight metal leaves strategically placed to introduce subtle hues and infuse dramatic character into this round chandelier. When illuminated by eight E12 candelabra bulbs (not included), a warm and inviting glow radiates, enveloping the brass/chrome frame and ginkgo leaves in a magnificent yet graceful ambiance. This ginkgo leaf textured glass chandelier embodies timeless refinement and romance, making it an ideal addition to any living room, entryway, dining room, lounge, or bedroom.
Details
- Elegant French Round Chandelier
- 8-Light Ginkgo Leaf Chandelier
- Ribbed Texture Glass Leaves
- Metal Ginkgo Leaves
- Height-Adjustable hanging chain
- Available in brass or chrome finish
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 23.6 in (60 cm) |
| Fixture Height | 16.7 in (42.5 cm) |
| Canopy | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 59.1 in(150Â cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass/Chrome |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 8 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























