


















French Vintage Black Gold Iron Drum Cage Chandelier
Five Lights • Wide Conical Design • Iron Shade • Candle Style • Sandy Black Exterior • Gold Leaf Interior • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Details
- Vintage Luxe 5-Light Iron Lantern Chandelier
- Candle Style Drum Cage Pendant Light
- Sanded Black Exterior for Understated Flair
- Gold Foiled Interior for Traditional Glam and Warm Glow
- Candle Style Light Holders
- Spray Painted Gold Accents
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E12 Candelabra Bulbs (Bulbs not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 19.7 in (50 cm) |
| Fixture Height | 21.3 in (54 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black + Gold |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 5 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $318.69
-70%$318.69
$95.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Five Lights • Wide Conical Design • Iron Shade • Candle Style • Sandy Black Exterior • Gold Leaf Interior • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Details
- Vintage Luxe 5-Light Iron Lantern Chandelier
- Candle Style Drum Cage Pendant Light
- Sanded Black Exterior for Understated Flair
- Gold Foiled Interior for Traditional Glam and Warm Glow
- Candle Style Light Holders
- Spray Painted Gold Accents
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E12 Candelabra Bulbs (Bulbs not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 19.7 in (50 cm) |
| Fixture Height | 21.3 in (54 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black + Gold |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 5 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























