












Glam Brass 12-Light Frozen Ice Style Sputnik Chandelier
Twelve Lights • Sputnik Design • Ice-Style • Mid-Century Modern • Brushed Brass Finish • E12-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Enjoy novelty and creative glam from this beautiful sputnik light fixture. Saluting a striking sunburst-style silhouette, this mid-century 12-light chandelier features multiple arms that spike out from a central orb. Highlighted with irregular clear glass shades inspired by frozen ice cubes, this brushed brass sputnik chandelier is telling a fairy tale, delivering an exquisite elegant touch and fantasy mystery. Set your decor apart with the decorative look and feel of this 12-light ice style sputnik chandelier, perfect for a dining room, entry, bedroom, kitchen island, or living area.
Pick the same style ceiling light.
Details
- Creative frozen ice style chandelier
- 12-Light sputnik light fixture
- Brushed brass finish
- Irregular clear glass shades
- Height-adjustable hanging pole
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer setting
- Not compatible with a sloped ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 31.5 in (80 cm) |
| Fixture Height | 18.5 in (47 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Lamp Arm | 5.1 in (13 cm) * 6 + 9.1 in (23 cm) * 6 |
| Tapered Arm | 7.4 in (18.8 cm) * 12 |
| Pole Length | 11.8 in (30 cm) + 15.7 in (40cm) + 19.7 in (50 cm) * 2 |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 12 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Twelve Lights • Sputnik Design • Ice-Style • Mid-Century Modern • Brushed Brass Finish • E12-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Enjoy novelty and creative glam from this beautiful sputnik light fixture. Saluting a striking sunburst-style silhouette, this mid-century 12-light chandelier features multiple arms that spike out from a central orb. Highlighted with irregular clear glass shades inspired by frozen ice cubes, this brushed brass sputnik chandelier is telling a fairy tale, delivering an exquisite elegant touch and fantasy mystery. Set your decor apart with the decorative look and feel of this 12-light ice style sputnik chandelier, perfect for a dining room, entry, bedroom, kitchen island, or living area.
Pick the same style ceiling light.
Details
- Creative frozen ice style chandelier
- 12-Light sputnik light fixture
- Brushed brass finish
- Irregular clear glass shades
- Height-adjustable hanging pole
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer setting
- Not compatible with a sloped ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 31.5 in (80 cm) |
| Fixture Height | 18.5 in (47 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Lamp Arm | 5.1 in (13 cm) * 6 + 9.1 in (23 cm) * 6 |
| Tapered Arm | 7.4 in (18.8 cm) * 12 |
| Pole Length | 11.8 in (30 cm) + 15.7 in (40cm) + 19.7 in (50 cm) * 2 |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 12 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























