









Hammered Glass Flush Mount Ceiling Light
Two Lights • Drum Shape • Hammered Glass • E26/E27 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/CE Listed
Description
A thick drum design is highlighted by the hammered glass to contribute to the beauty of this flush mount ceiling light. The round oil-rubbed metal baser adds charm and uplifts the classic look. Thanks to the sophisticated hammered glass shade to diffuse the lighting from two E26/E27 bulbs (not included), this round ceiling light casts refracting light that creates visual interest to the ceiling. Low profile but striking, this glass semi flush ceiling light is a pleasant addition to welcome your family and guests in the entryway, corridor, landing, foyer, or eating area.
Detail
- 2-Light flush mount ceiling light
- Hammered glass shade
- E26/E27 medium-base sockets
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Height | 5.5 in (14 cm) |
| Fixture Width | 13 in (33 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black Metal + Hammered Glass |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26/E27 Medium (Standard)Â Â |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $95.90
-70%$95.90
$28.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Two Lights • Drum Shape • Hammered Glass • E26/E27 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/CE Listed
Description
A thick drum design is highlighted by the hammered glass to contribute to the beauty of this flush mount ceiling light. The round oil-rubbed metal baser adds charm and uplifts the classic look. Thanks to the sophisticated hammered glass shade to diffuse the lighting from two E26/E27 bulbs (not included), this round ceiling light casts refracting light that creates visual interest to the ceiling. Low profile but striking, this glass semi flush ceiling light is a pleasant addition to welcome your family and guests in the entryway, corridor, landing, foyer, or eating area.
Detail
- 2-Light flush mount ceiling light
- Hammered glass shade
- E26/E27 medium-base sockets
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Height | 5.5 in (14 cm) |
| Fixture Width | 13 in (33 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black Metal + Hammered Glass |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26/E27 Medium (Standard)Â Â |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |






















