














Luxury Brass Cluster Clear Glass Globe Bubble Chandelier
Nine Lights • Tapered Framework • Clear Glass Globes • Bubble Style • Brushed Brass Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Our statement glass bubble chandelier gracefully radiates a level of unparalleled refinement and sophistication, suitable to grace a modern living room, entry, dining room, bathroom, foyer, or bedroom. This luxurious cluster globe chandelier showcases a composition of ethereal transparent glass spheres neatly adorning a tapered metal framework, reminiscent of a lush bunch of crystalline grapes. When illuminated, a warm radiance cascades around the stylish brushed brass frame, beaming through the clear glass spheres and fashioning a mesmerizing bubble effect that will captivate all who stumble upon it.
Warm Tip:Â Glass is a delicate substance that may incur damage during delivery. In case the arrangement is received with shattered glass orbs, kindly reach out to our team for swift replacements.
Details
- Mid-Century glam bubble chandelier
- 9-Light cluster glass globe chandelier
- Transparent glass spheres
- Metal tapered frame
- Height-adjustable hanging chain
- Brushed brass finish
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
Dimensions
| Fixture Width | 27.6 in (70Â cm) |
| Fixture Height | 25.6 in (65 cm) |
| Glass Globes |
3.15 in (8 cm) *Â 11 + 1 spare globe 3.94 in (10 cm)Â *Â 22 +Â 2 spare globes 4.72 in (12 cm)Â *Â 39 +Â 1 spare globe |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
| Chain Length | 59.1 in (150 cm) |
| Height Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 9 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $599.99
-70%$599.99
$180.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Nine Lights • Tapered Framework • Clear Glass Globes • Bubble Style • Brushed Brass Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Our statement glass bubble chandelier gracefully radiates a level of unparalleled refinement and sophistication, suitable to grace a modern living room, entry, dining room, bathroom, foyer, or bedroom. This luxurious cluster globe chandelier showcases a composition of ethereal transparent glass spheres neatly adorning a tapered metal framework, reminiscent of a lush bunch of crystalline grapes. When illuminated, a warm radiance cascades around the stylish brushed brass frame, beaming through the clear glass spheres and fashioning a mesmerizing bubble effect that will captivate all who stumble upon it.
Warm Tip:Â Glass is a delicate substance that may incur damage during delivery. In case the arrangement is received with shattered glass orbs, kindly reach out to our team for swift replacements.
Details
- Mid-Century glam bubble chandelier
- 9-Light cluster glass globe chandelier
- Transparent glass spheres
- Metal tapered frame
- Height-adjustable hanging chain
- Brushed brass finish
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
Dimensions
| Fixture Width | 27.6 in (70Â cm) |
| Fixture Height | 25.6 in (65 cm) |
| Glass Globes |
3.15 in (8 cm) *Â 11 + 1 spare globe 3.94 in (10 cm)Â *Â 22 +Â 2 spare globes 4.72 in (12 cm)Â *Â 39 +Â 1 spare globe |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
| Chain Length | 59.1 in (150 cm) |
| Height Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 9 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |






















