
















Mid-century 6-Light Black Brass Tiered Sputnik Chandelier
Six Lights ⢠Tiered Sputnik Design ⢠Black + Brass Finish ⢠E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) ā¢Ā Hardwired ⢠UL Listed
Description
Luxuriate in the sophistication of our 6-light linear chandelier. Crafted with durable metal and featuring a tiered-laddering design, this linear Sputnik light fixture radiates a simple yet creative upgrade that skillfully complements both classic and mid-century modern home decor. At the ends of each slender linear arm is space for one exposed E26-base medium bulb (not included), which provides plenty of unhindered lighting and adds a chic industrial touch. This 5-light tiered sputnik chandelier is perfect to complement a dining space, living room, bedroom, or entryway.
Details
- Modern Mid-Century Linear Chandelier
- Tiered 6-Light Sputnik Light Fixture
- Exposed Bulb Design
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E26-Base Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 21.3 in (54 cm) |
| Fixture Height |
7.3 in (18.5 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Maximum Overall Height | 71.3 in (181 cm) |
| Minimum Overall Height | 16.1 in (41 cm) - included one 5.9 inĀ |
| PoleĀ Length | 5.9 in (15 cm) + 7.9 in (20 cm)+ 11.8 in (30 cm) * 4 |
| PoleĀ Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Brass + Black Finish |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 6 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Ā |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six Lights ⢠Tiered Sputnik Design ⢠Black + Brass Finish ⢠E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) ā¢Ā Hardwired ⢠UL Listed
Description
Luxuriate in the sophistication of our 6-light linear chandelier. Crafted with durable metal and featuring a tiered-laddering design, this linear Sputnik light fixture radiates a simple yet creative upgrade that skillfully complements both classic and mid-century modern home decor. At the ends of each slender linear arm is space for one exposed E26-base medium bulb (not included), which provides plenty of unhindered lighting and adds a chic industrial touch. This 5-light tiered sputnik chandelier is perfect to complement a dining space, living room, bedroom, or entryway.
Details
- Modern Mid-Century Linear Chandelier
- Tiered 6-Light Sputnik Light Fixture
- Exposed Bulb Design
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E26-Base Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 21.3 in (54 cm) |
| Fixture Height |
7.3 in (18.5 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Maximum Overall Height | 71.3 in (181 cm) |
| Minimum Overall Height | 16.1 in (41 cm) - included one 5.9 inĀ |
| PoleĀ Length | 5.9 in (15 cm) + 7.9 in (20 cm)+ 11.8 in (30 cm) * 4 |
| PoleĀ Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Brass + Black Finish |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 6 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Ā |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























