











Mid-Century White Brass 8-Light UP and Down Chandelier
Eight Lights • Sputnik Design • UP Down Shades • Linear Arms • Matte White + Aged Brass • Four E12 Bulbs + Four E26 Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Elevate mid-century grandeur with this 8-light linear Sputnik chandelier, featuring four sets of elegantly designed cup-and-saucer shades that cast light both upward and downward, creating a distinctive ambient glow. The matte white shades offer a clean, minimalist, and modern aesthetic, while the aged brass accents add warmth and a timeless vintage charm. Perfect for illuminating a dining room, kitchen island, entryway, living room, foyer, or lounge, this up-and-down shade Sputnik chandelier strikes the perfect balance between traditional and contemporary design.
Details
- Mid-Century Modern Sputnik Light Fixture
- 8-Light UP and Down Metal Chandelier
- Saucer and Cup Design Shades
- Matte White + Aged Brass Finish
- Linear Light Arms
- Height-Adjustable Hanging Pole
- Four E12-Base Bulbs + Four E26-Base Bulbs (Bulbs not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width |
36.2 in (92 cm) |
| Fixture Height | 12.6 in (32 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Shade | 5.1 in (13 cm) |
| Pole Length | 4.0 in + 7.9 in +12.0 in * 4 (10 cm + 20 cm+30.5 cm * 4) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | White + Brass |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Iron |
| Bulb Base | E26 + E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 8 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Original: $198.69
-70%$198.69
$59.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Eight Lights • Sputnik Design • UP Down Shades • Linear Arms • Matte White + Aged Brass • Four E12 Bulbs + Four E26 Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Elevate mid-century grandeur with this 8-light linear Sputnik chandelier, featuring four sets of elegantly designed cup-and-saucer shades that cast light both upward and downward, creating a distinctive ambient glow. The matte white shades offer a clean, minimalist, and modern aesthetic, while the aged brass accents add warmth and a timeless vintage charm. Perfect for illuminating a dining room, kitchen island, entryway, living room, foyer, or lounge, this up-and-down shade Sputnik chandelier strikes the perfect balance between traditional and contemporary design.
Details
- Mid-Century Modern Sputnik Light Fixture
- 8-Light UP and Down Metal Chandelier
- Saucer and Cup Design Shades
- Matte White + Aged Brass Finish
- Linear Light Arms
- Height-Adjustable Hanging Pole
- Four E12-Base Bulbs + Four E26-Base Bulbs (Bulbs not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width |
36.2 in (92 cm) |
| Fixture Height | 12.6 in (32 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Shade | 5.1 in (13 cm) |
| Pole Length | 4.0 in + 7.9 in +12.0 in * 4 (10 cm + 20 cm+30.5 cm * 4) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | White + Brass |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Iron |
| Bulb Base | E26 + E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 8 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























