













4-Light Candle Style Wide Glass Square Lantern Pendant
Four Lights • Clear Glass Lantern • Square Cage • Matte Black + Aged Brass • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Effortlessly complementing any interior style, our 4-light lantern chandelier strikes the perfect balance between refined simplicity and timeless farmhouse elegance. Ideal for entryways, dining rooms, kitchen islands, living rooms, bedrooms, or bathrooms, this large cage pendant light features four large rectangular clear glass panels encased in a sleek square frame. Inside, a classic 4-light candelabra (E12 bulbs, not included) offers ample illumination for both ambient and task lighting. The striking contrast of a matte black cage with brushed brass candle-style sockets brings a mid-century modern appeal with a touch of manor-style sophistication.
Details
- Minimalist Square Lantern Pendant Light
- Modern Farmhouse 4-Light Cage Chandelier
- Transparent Glass Shade
- Wide Rectangular Structure
- Candle Style Light Sockets
- Matte Black + Brushed BrassÂ
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E12 Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 15.0 in (38 cm) |
| Fixture Height | 20.5 in (52 cm) |
| Fixture Depth | 15.0 in (38 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 5.9 in (10 cm) + 7.9 in (20 cm) + 11.8 in (30 cm) * 4Â |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Matte Black + Brushed Brass |
| Bulb Base | E12 |
| Number of Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $298.69
-70%$298.69
$89.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Four Lights • Clear Glass Lantern • Square Cage • Matte Black + Aged Brass • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Effortlessly complementing any interior style, our 4-light lantern chandelier strikes the perfect balance between refined simplicity and timeless farmhouse elegance. Ideal for entryways, dining rooms, kitchen islands, living rooms, bedrooms, or bathrooms, this large cage pendant light features four large rectangular clear glass panels encased in a sleek square frame. Inside, a classic 4-light candelabra (E12 bulbs, not included) offers ample illumination for both ambient and task lighting. The striking contrast of a matte black cage with brushed brass candle-style sockets brings a mid-century modern appeal with a touch of manor-style sophistication.
Details
- Minimalist Square Lantern Pendant Light
- Modern Farmhouse 4-Light Cage Chandelier
- Transparent Glass Shade
- Wide Rectangular Structure
- Candle Style Light Sockets
- Matte Black + Brushed BrassÂ
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E12 Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 15.0 in (38 cm) |
| Fixture Height | 20.5 in (52 cm) |
| Fixture Depth | 15.0 in (38 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 5.9 in (10 cm) + 7.9 in (20 cm) + 11.8 in (30 cm) * 4Â |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Matte Black + Brushed Brass |
| Bulb Base | E12 |
| Number of Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























