













Modern 12-Light Black Cluster Tube LED Pendant Light
Twelve Lights • Tube Design • Matte Black • Dimmable LED • 3000K • 116W • Hardwired • UL Listed
Description
This LED light fixture is an excellent sample that brings minimalist elements to a dramatic and fashionable level. Finished in matte black, this cluster LED chandelier features 12 slim tubes hanging from a wide round canopy. Striking but not overwhelming, this LED hanging light lends a great result perfect for those contemporary home decor. Develop your entry, hall, living room, dining room, or bedroom with this 12-light black cluster tube LED pendant light.
Details
- 12-Light cluster tube LED pendant light
- Height-adjustable hanging light
- Matte black
- Included LEDs, maximum 116WÂ
- Compatible with a dimmer switch (excluded)
- 3000K color temperature
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 31.50 in (80 cm) |
| Cable Length | 120.08Â in (305 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black Finish |
| Bulb Base |
LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Total Wattage | 116W |
| Lifespan | 45000 Hrs |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $358.98
-70%$358.98
$107.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Twelve Lights • Tube Design • Matte Black • Dimmable LED • 3000K • 116W • Hardwired • UL Listed
Description
This LED light fixture is an excellent sample that brings minimalist elements to a dramatic and fashionable level. Finished in matte black, this cluster LED chandelier features 12 slim tubes hanging from a wide round canopy. Striking but not overwhelming, this LED hanging light lends a great result perfect for those contemporary home decor. Develop your entry, hall, living room, dining room, or bedroom with this 12-light black cluster tube LED pendant light.
Details
- 12-Light cluster tube LED pendant light
- Height-adjustable hanging light
- Matte black
- Included LEDs, maximum 116WÂ
- Compatible with a dimmer switch (excluded)
- 3000K color temperature
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 31.50 in (80 cm) |
| Cable Length | 120.08Â in (305 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black Finish |
| Bulb Base |
LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Total Wattage | 116W |
| Lifespan | 45000 Hrs |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























