















Modern Candle Style Fabric Wide Drum Cage Pendant Light
Six Lights • Wide Conical Shape • White Fabric Shade • Candle Style • Wagon Wheel Sockets • Brushed Brass • Boho Style • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Bring quiet grandeur to your home with this 6-light fabric cage pendant light, where soft organic textiles and sculptural metal meet in a harmonious sweep of light. A brushed brass frame outlines supports a soft white fabric shade that floats within like a lantern wrapped in evening light. The inner ring features six candle-style light holders arranged in a wagon wheel formation, adding a touch of traditional elegance while casting a gentle, welcoming glow. The white fabric shade offers chic bohemian charm while diffuses the light into a smooth, luminous haze, softening edges and creating a calm, inviting atmosphere. Perfect for dining rooms, kitchens, foyers, living spaces, or bedrooms, this white fabric lantern chandelier lightweight in form yet rich in character, bringing poetic balance to any interior.
Details
- 6-Light Wide Drum Lantern Pendant Light
- Modern Mid-Century Fabric Cage Chandelier
- French Country Style Light Fixture
- Natural White Fabric Shade
- Large Tapered Drum Shape
- Candle Style Light Holders
- Inner Ring Inspired by Wagon Wheel DesignÂ
- Brushed Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E12 Candelabra bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 19.7 in (50 cm) |
| Fixture Height | 22.6 in (57.3 cm) |
| Maximum Overall Height | 103.3 in (262.5 cm) |
| Minimum Overall Height | 26.4 in (67 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Fabric |
| Finish | Brass |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | White |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $198.99
-70%$198.99
$59.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six Lights • Wide Conical Shape • White Fabric Shade • Candle Style • Wagon Wheel Sockets • Brushed Brass • Boho Style • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Bring quiet grandeur to your home with this 6-light fabric cage pendant light, where soft organic textiles and sculptural metal meet in a harmonious sweep of light. A brushed brass frame outlines supports a soft white fabric shade that floats within like a lantern wrapped in evening light. The inner ring features six candle-style light holders arranged in a wagon wheel formation, adding a touch of traditional elegance while casting a gentle, welcoming glow. The white fabric shade offers chic bohemian charm while diffuses the light into a smooth, luminous haze, softening edges and creating a calm, inviting atmosphere. Perfect for dining rooms, kitchens, foyers, living spaces, or bedrooms, this white fabric lantern chandelier lightweight in form yet rich in character, bringing poetic balance to any interior.
Details
- 6-Light Wide Drum Lantern Pendant Light
- Modern Mid-Century Fabric Cage Chandelier
- French Country Style Light Fixture
- Natural White Fabric Shade
- Large Tapered Drum Shape
- Candle Style Light Holders
- Inner Ring Inspired by Wagon Wheel DesignÂ
- Brushed Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E12 Candelabra bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 19.7 in (50 cm) |
| Fixture Height | 22.6 in (57.3 cm) |
| Maximum Overall Height | 103.3 in (262.5 cm) |
| Minimum Overall Height | 26.4 in (67 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Fabric |
| Finish | Brass |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | White |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























