















Modern Farmhouse Clear Glass Large Lantern Pendant Light
Six Lights • Clear Glass Lantern • Candle Style • Hexagon Cage • Matte Black + Aged Brass • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Elevate your entryway, dining room, kitchen island, living room, bedroom, or bathroom with our 6-light lantern pendant light. Embodying high-end simplicity and contemporary sophistication, this sleek lantern chandelier boasts a large hexagon cage made of six wide, clear glass panels. Inside, a 6-light candle-style socket designed for E26 medium-base bulbs (not included) provides effective task lighting when illuminated. The combination of matte black and aged brass finishes adds a touch of vibrant manor flair, infusing modern farmhouse charm.
Details
- Minimalist Geometric Lantern Pendant Light
- Modern Farmhouse 4-Light Cage Chandelier
- Transparent Glass Shade
- Matte Black + Aged BrassÂ
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E26 Medium-Base Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 17.7 in (45 cm) |
| Fixture Height | 25.6.3 in (65 cm) |
| Fixture Depth | 17.7 in (45 cm) |
| Rod Length |
5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Matte Black + Aged Brass |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 40Â Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $218.69
-70%$218.69
$65.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six Lights • Clear Glass Lantern • Candle Style • Hexagon Cage • Matte Black + Aged Brass • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Elevate your entryway, dining room, kitchen island, living room, bedroom, or bathroom with our 6-light lantern pendant light. Embodying high-end simplicity and contemporary sophistication, this sleek lantern chandelier boasts a large hexagon cage made of six wide, clear glass panels. Inside, a 6-light candle-style socket designed for E26 medium-base bulbs (not included) provides effective task lighting when illuminated. The combination of matte black and aged brass finishes adds a touch of vibrant manor flair, infusing modern farmhouse charm.
Details
- Minimalist Geometric Lantern Pendant Light
- Modern Farmhouse 4-Light Cage Chandelier
- Transparent Glass Shade
- Matte Black + Aged BrassÂ
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E26 Medium-Base Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 17.7 in (45 cm) |
| Fixture Height | 25.6.3 in (65 cm) |
| Fixture Depth | 17.7 in (45 cm) |
| Rod Length |
5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Matte Black + Aged Brass |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 40Â Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























