















Modern Farmhouse Kitchen Island Lighting
Six Lights • Black and Gold Finish • E26/E27 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/CE Listed
Description
Famous for an iconic lantern look in fashion-forward style, this modern farmhouse kitchen island lighting is perfect for placement in the kitchen, dining room, living room, and those places where desire a strong design statement. A rustic island pendant lighting showcases an open rectangular, cage-style frame crafted of durable metal in a black finish. Six 40W E26/E27 medium-base bulbs (not included), sitting in the frame as a row, cast plenty of task lighting perfect for cooking and working. Also, the exposed bulb design adds a splash of industrial flair to this modern farmhouse kitchen island lighting. Two adjustable poles with sloped-ceiling adapters allow you to hang this farmhouse linear chandelier at an angle to accommodate a width-wise sloped ceiling and your desired ceiling height. With an eye-catching size of 43.3 in (110 cm) wide x 13.77 in (35 cm) high, this modern farmhouse kitchen island lighting refines your kitchen island or dining area style.Â
DetailsÂ
- Functional farmhouse kitchen island lighting
- 6-light design rustic island pendant lighting
- Allowing E26/E27 medium-base bulbs (not included)
- Farmhouse linear chandelier rated for dry location
- Compatible with a sloped ceiling (width-wise)
Dimensions
| Fixture Width | 43.3 in (110 cm) |
| Fixture Height | 13.77 in (35 cm) |
| Canopy Width | 15.74 in (40 cm) |
| Pole Length | 7.87 + 11.81 + 19.68 in (20 + 30 + 50 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black and Gold Finish |
| Shade Included | No |
| Bulb Base | E26/E27 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 6 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $129.99
-70%$129.99
$39.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six Lights • Black and Gold Finish • E26/E27 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/CE Listed
Description
Famous for an iconic lantern look in fashion-forward style, this modern farmhouse kitchen island lighting is perfect for placement in the kitchen, dining room, living room, and those places where desire a strong design statement. A rustic island pendant lighting showcases an open rectangular, cage-style frame crafted of durable metal in a black finish. Six 40W E26/E27 medium-base bulbs (not included), sitting in the frame as a row, cast plenty of task lighting perfect for cooking and working. Also, the exposed bulb design adds a splash of industrial flair to this modern farmhouse kitchen island lighting. Two adjustable poles with sloped-ceiling adapters allow you to hang this farmhouse linear chandelier at an angle to accommodate a width-wise sloped ceiling and your desired ceiling height. With an eye-catching size of 43.3 in (110 cm) wide x 13.77 in (35 cm) high, this modern farmhouse kitchen island lighting refines your kitchen island or dining area style.Â
DetailsÂ
- Functional farmhouse kitchen island lighting
- 6-light design rustic island pendant lighting
- Allowing E26/E27 medium-base bulbs (not included)
- Farmhouse linear chandelier rated for dry location
- Compatible with a sloped ceiling (width-wise)
Dimensions
| Fixture Width | 43.3 in (110 cm) |
| Fixture Height | 13.77 in (35 cm) |
| Canopy Width | 15.74 in (40 cm) |
| Pole Length | 7.87 + 11.81 + 19.68 in (20 + 30 + 50 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black and Gold Finish |
| Shade Included | No |
| Bulb Base | E26/E27 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 6 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























