












Modern Sphere 12-light Sputnik Chandelier
Twelve Lights • Black/Brass Finish • E12/E14 Candelabra bulbs (Not Included)• Adjustable Pole • Hardwired• UL Listed/CE Listed
Description
This modern sphere chandelier offers an energetic sputnik silhouette, with a burst of spherical shades constructed with clear glass for ample illumination. The matte black or chic brass finish adds a superior accent to this glass globe chandelier. Moreover, this glass globe chandelier is available with a dimmer switch and dimmable bulbs (both not included) for the right amount of lighting from morning to evening. Hung by an adjustable matching pole and an adaptor, this sphere chandelier is compatible with both flat and sloped ceiling according to your ceiling height. Add some drama factor in the living room, dining room, foyer, entryway, hotel, and restaurant with this sphere 12-light sputnik chandelier.Â
Detail
- 12-light design sputnik chandelier
- Sphere chandelier available in black or brass finish
- E12/E14Â candelabra bulbs (not included)
- Glass globe chandelier rated of dry locations
Dimensions
| Fixture Width | 39.4 in (100 cm)Â |
| Fixture Height | 31.9 in (81Â cm) |
| Canopy Width | 4.7 in(12 cm) |
| Pole Length | 7.9 + 11.8 + 19.7 in (20 + 30 + 50 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass/Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12/E14 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 12 |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $203.99
-70%$203.99
$61.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Twelve Lights • Black/Brass Finish • E12/E14 Candelabra bulbs (Not Included)• Adjustable Pole • Hardwired• UL Listed/CE Listed
Description
This modern sphere chandelier offers an energetic sputnik silhouette, with a burst of spherical shades constructed with clear glass for ample illumination. The matte black or chic brass finish adds a superior accent to this glass globe chandelier. Moreover, this glass globe chandelier is available with a dimmer switch and dimmable bulbs (both not included) for the right amount of lighting from morning to evening. Hung by an adjustable matching pole and an adaptor, this sphere chandelier is compatible with both flat and sloped ceiling according to your ceiling height. Add some drama factor in the living room, dining room, foyer, entryway, hotel, and restaurant with this sphere 12-light sputnik chandelier.Â
Detail
- 12-light design sputnik chandelier
- Sphere chandelier available in black or brass finish
- E12/E14Â candelabra bulbs (not included)
- Glass globe chandelier rated of dry locations
Dimensions
| Fixture Width | 39.4 in (100 cm)Â |
| Fixture Height | 31.9 in (81Â cm) |
| Canopy Width | 4.7 in(12 cm) |
| Pole Length | 7.9 + 11.8 + 19.7 in (20 + 30 + 50 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass/Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12/E14 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 12 |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |






















