













(OpenBox) 1-Light Modern Minimalist LED Wood Linear Chandelier
Wide Rectangle Wood • Pine/Walnut Wood • Dimmable • 3000K • 20W/24W • LED module • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
A skillful fusion of modern minimalist and elegant rustic is the final word in this wide LED pendant light. Crafted of light walnut wood or pine wood, a widely rectangle pendant is hung by two slim cords from a color-matching canopy. With the built-in LED module, this wood linear chandelier casts efficient task lighting downward. Compatible with a dimmer switch, it provides a conveniently dimmable function. This LED island pendant is born for a modern or farmhouse kitchen island and long table.
Detail
- Natural wood linear chandelier
- Height-adjustable LED island pendant
- Available in walnut or pine wood
- Compatible with a dimmer switch
- Easy to install
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | Pine -Â 41.3 in (105 cm) /Â Walnut - 59 in (150 cm) |
| Canopy Width | 11.8Â in (30 cm) |
| Cable Length | 59 in (150 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Wood + Metal |
| Finish | Pine / Walnut |
| Bulb Base | Integrated LED |
| Color Temperature | 3000K |
| Bulb Included | Yes |
| Total Wattage | Pine - 20W / Walnut - 24W |
| Lumens | Pine - 1000lms / Walnut - 1200lms |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | No |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $88.68
-70%$88.68
$26.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Wide Rectangle Wood • Pine/Walnut Wood • Dimmable • 3000K • 20W/24W • LED module • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
A skillful fusion of modern minimalist and elegant rustic is the final word in this wide LED pendant light. Crafted of light walnut wood or pine wood, a widely rectangle pendant is hung by two slim cords from a color-matching canopy. With the built-in LED module, this wood linear chandelier casts efficient task lighting downward. Compatible with a dimmer switch, it provides a conveniently dimmable function. This LED island pendant is born for a modern or farmhouse kitchen island and long table.
Detail
- Natural wood linear chandelier
- Height-adjustable LED island pendant
- Available in walnut or pine wood
- Compatible with a dimmer switch
- Easy to install
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | Pine -Â 41.3 in (105 cm) /Â Walnut - 59 in (150 cm) |
| Canopy Width | 11.8Â in (30 cm) |
| Cable Length | 59 in (150 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Wood + Metal |
| Finish | Pine / Walnut |
| Bulb Base | Integrated LED |
| Color Temperature | 3000K |
| Bulb Included | Yes |
| Total Wattage | Pine - 20W / Walnut - 24W |
| Lumens | Pine - 1000lms / Walnut - 1200lms |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | No |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























