














(OpenBox) 16-Light Milky White Glass Globe Linear Sputnik Chandelier
Sixteen Lights • Frosted Glass Globes • Linear Sputnik Design • Black/Brass Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Glide through the world of mid-century modern elegance with this luxurious 16-light bubble island chandelier. The linear frame of this alluring sputnik chandelier provides a perfect backdrop for its lovely dainty opal glass globes, which adorn it like delicate gypsophila flowers. Available in rich brass or black finish, this exquisite 16-light milky white glass globe linear chandelier is sure to provide a sophisticated look and cozy ambiance to enhance any entryway, dining room, living space, kitchen island, or bedroom.
Details
- 16-Light sputnik linear chandelier
- Mid-century modern bubble island pendantÂ
- Milky white glass globe
- High-adjustable hanging pole
- G9 bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Compatible with a sloped ceiling
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 35.4 in (90 cm) |
| Fixture Depth | 11.4 in (29 cm) |
| Fixture Height | 11 in (28 cm) |
| Canopy | 4.7 in (12 cm) |
| Glass Globe | 3.9 in (10 cm) |
| Rod Length | 7.9 in (20 cm) * 2 + 11.8 in (30 cm) * 2 |
| Rod Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass/Black Finish |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 16 |
| Wattage Per Bulb | 5W |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $149.99
-70%$149.99
$45.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sixteen Lights • Frosted Glass Globes • Linear Sputnik Design • Black/Brass Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Glide through the world of mid-century modern elegance with this luxurious 16-light bubble island chandelier. The linear frame of this alluring sputnik chandelier provides a perfect backdrop for its lovely dainty opal glass globes, which adorn it like delicate gypsophila flowers. Available in rich brass or black finish, this exquisite 16-light milky white glass globe linear chandelier is sure to provide a sophisticated look and cozy ambiance to enhance any entryway, dining room, living space, kitchen island, or bedroom.
Details
- 16-Light sputnik linear chandelier
- Mid-century modern bubble island pendantÂ
- Milky white glass globe
- High-adjustable hanging pole
- G9 bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Compatible with a sloped ceiling
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 35.4 in (90 cm) |
| Fixture Depth | 11.4 in (29 cm) |
| Fixture Height | 11 in (28 cm) |
| Canopy | 4.7 in (12 cm) |
| Glass Globe | 3.9 in (10 cm) |
| Rod Length | 7.9 in (20 cm) * 2 + 11.8 in (30 cm) * 2 |
| Rod Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass/Black Finish |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 16 |
| Wattage Per Bulb | 5W |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























