


















(OpenBox) 5-Light Curved Rectangle Frame Island Chandelier
Five Lights • Open Frame • Clear Glass Shades • Kitchen Island Pendant • Oil Rubbed Bronze/Wood Grain Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
This 5-light kitchen island pendant lighting offers an inviting farmhouse look with industrial accents. Two slightly curved rectangle metal frames skillfully build a simple boat-like shape of this linear island chandelier. An oil rubbed bronze/wood grain finish and five cylinder clear glass shades complement this metal rectangular chandelier and give an elaborate vintage touch. We recommend hanging this 5-light industrial metal frame island chandelier to illuminate your kitchen island, dining space, or living room.
Details
- 5-Light Industrial kitchen island pendant
- Modern farmhouse linear chandelier
- Cylindrical glass shades
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Compatible with a sloped ceiling
- Easy to install
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 36.6 in (93 cm) |
| Fixture Height | 10.2 in (26 cm) |
| Rod Length |
11.8 in (30 cm) |
| Canopy Width | 10.2 in (26 cm) * 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 26.8 in (68 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Oil Rubbed Bronze/Wood Grain |
| Bulb Base | E12 |
| Number of Bulbs | 5 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $138.99
-70%$138.99
$41.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Five Lights • Open Frame • Clear Glass Shades • Kitchen Island Pendant • Oil Rubbed Bronze/Wood Grain Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
This 5-light kitchen island pendant lighting offers an inviting farmhouse look with industrial accents. Two slightly curved rectangle metal frames skillfully build a simple boat-like shape of this linear island chandelier. An oil rubbed bronze/wood grain finish and five cylinder clear glass shades complement this metal rectangular chandelier and give an elaborate vintage touch. We recommend hanging this 5-light industrial metal frame island chandelier to illuminate your kitchen island, dining space, or living room.
Details
- 5-Light Industrial kitchen island pendant
- Modern farmhouse linear chandelier
- Cylindrical glass shades
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Compatible with a sloped ceiling
- Easy to install
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 36.6 in (93 cm) |
| Fixture Height | 10.2 in (26 cm) |
| Rod Length |
11.8 in (30 cm) |
| Canopy Width | 10.2 in (26 cm) * 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 26.8 in (68 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Oil Rubbed Bronze/Wood Grain |
| Bulb Base | E12 |
| Number of Bulbs | 5 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























