











(OpenBox) 9-Light Blue Dandelion Firework Chandelier
Nine Lights • Brass/Chrome Finish • Turquoise Beads • Starburst Design • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Inspired by the graceful dandelion design, this firework chandelier is highlighted by Turquoise beads that bring a stylish Bohemian vibe. Nine G9 bulbs (excluded) live between the turquoise beaded strings to cast warm mood lighting. Polished brass/chrome completes the look of this Turquoise bead dandelion pendant light and provides a contemporary touch. This 9-light blue dandelion firework chandelier breaks the traditional design and offers an eclectic and exotic appeal to enhance your living room, bedroom, dining space, and entryway.
Details
- Blue dandelion pendant light
- Height-adjustable firework chandelier
- Turquoise beads
- Available in brass or chrome finish
- Nine G9 bulbs (excluded)
- Compatible with a sloped ceiling
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 19.7 in (50 cm) |
| Canopy Width |
4.7 in (12 cm) |
| Cable Length | 78.8 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Turquoise |
| Finish | Brass/Chrome |
| Bulb Base | G9 |
| Number of Bulbs | 9 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 25 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Nine Lights • Brass/Chrome Finish • Turquoise Beads • Starburst Design • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Inspired by the graceful dandelion design, this firework chandelier is highlighted by Turquoise beads that bring a stylish Bohemian vibe. Nine G9 bulbs (excluded) live between the turquoise beaded strings to cast warm mood lighting. Polished brass/chrome completes the look of this Turquoise bead dandelion pendant light and provides a contemporary touch. This 9-light blue dandelion firework chandelier breaks the traditional design and offers an eclectic and exotic appeal to enhance your living room, bedroom, dining space, and entryway.
Details
- Blue dandelion pendant light
- Height-adjustable firework chandelier
- Turquoise beads
- Available in brass or chrome finish
- Nine G9 bulbs (excluded)
- Compatible with a sloped ceiling
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 19.7 in (50 cm) |
| Canopy Width |
4.7 in (12 cm) |
| Cable Length | 78.8 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Turquoise |
| Finish | Brass/Chrome |
| Bulb Base | G9 |
| Number of Bulbs | 9 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 25 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























