










(OpenBox) Brass 5-Light Glass Globe Linear Pendant
Five Lights • Linear Pendant • Clear Glass Globe • Brass Finish • E26/E27 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Full of artistic elegance and delicate touch, this bubble kitchen island light is a showstopper to upscale your home decor. Five clear glass globes are hanging below a horizontal linear rod to create a graceful symmetrical beauty. A chic brass finish develops the look of this modern globe island chandelier. Accommodated E26/E27 medium-base bulbs (excluded), this 5-light glass globe linear pendant illuminates a kitchen island, long table, or living space in style.
Details
- 5-Light bubble kitchen island light
- Modern glass globe linear pendant
- E26/E27 medium-base bulbs (excluded)
- Compatible with a sloped ceiling
- Dimmable with a dimmer kit
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 42 in (107 cm) |
| Fixture Height | 47.5 in (120.6 cm) |
| Globe Width | 7.9 in (20 cm) |
| Canopy | 22 in (56 cm) * 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 11.81 in * 6 (30 cm * 6) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26/E27 Medium |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 5 |
| Wattage Per Bulb | 40 W |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $169.99
-70%$169.99
$51.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Five Lights • Linear Pendant • Clear Glass Globe • Brass Finish • E26/E27 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Full of artistic elegance and delicate touch, this bubble kitchen island light is a showstopper to upscale your home decor. Five clear glass globes are hanging below a horizontal linear rod to create a graceful symmetrical beauty. A chic brass finish develops the look of this modern globe island chandelier. Accommodated E26/E27 medium-base bulbs (excluded), this 5-light glass globe linear pendant illuminates a kitchen island, long table, or living space in style.
Details
- 5-Light bubble kitchen island light
- Modern glass globe linear pendant
- E26/E27 medium-base bulbs (excluded)
- Compatible with a sloped ceiling
- Dimmable with a dimmer kit
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 42 in (107 cm) |
| Fixture Height | 47.5 in (120.6 cm) |
| Globe Width | 7.9 in (20 cm) |
| Canopy | 22 in (56 cm) * 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 11.81 in * 6 (30 cm * 6) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26/E27 Medium |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 5 |
| Wattage Per Bulb | 40 W |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























