














(OpenBox) Contemporary Glass Wide Square Lantern Pendant Chandelier
Four Lights • Clear Glass Lantern • Square Cage • Matte Black + Aged Brass • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Perfect for elevating your entryway, dining room, kitchen island, living room, bedroom, or bathroom, our 4-light lantern pendant light embodies high-end simplicity and sophistication. Crafted with four wide rectangular clear glass panels suspended from a bold square frame, this large cage chandelier beautifully showcases a 4-light candle-style socket designed for E26 medium-base bulbs (not included), providing effective task lighting. The blend of matte black and aged brass finishes adds a vibrant manor flair, infusing modern farmhouse charm.
Details
- Minimalist Rectangle Lantern Pendant Light
- Modern Farmhouse 5-Light Cage Chandelier
- Transparent Glass Shade
- Matte Black + Aged BrassÂ
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E26 Medium-Base Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
- Explore 1-Light Pendant and 5-Light Island Pendant from the Same Collection
Dimensions
| Fixture Width | 15.7 in (40 cm) |
| Fixture Height | 29.3 in (74.5 cm) |
| Fixture Depth | 15.7 in (40 cm) |
| Rod Length |
5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Matte Black + Aged Brass |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 40Â Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $168.69
-70%$168.69
$50.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Four Lights • Clear Glass Lantern • Square Cage • Matte Black + Aged Brass • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Perfect for elevating your entryway, dining room, kitchen island, living room, bedroom, or bathroom, our 4-light lantern pendant light embodies high-end simplicity and sophistication. Crafted with four wide rectangular clear glass panels suspended from a bold square frame, this large cage chandelier beautifully showcases a 4-light candle-style socket designed for E26 medium-base bulbs (not included), providing effective task lighting. The blend of matte black and aged brass finishes adds a vibrant manor flair, infusing modern farmhouse charm.
Details
- Minimalist Rectangle Lantern Pendant Light
- Modern Farmhouse 5-Light Cage Chandelier
- Transparent Glass Shade
- Matte Black + Aged BrassÂ
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E26 Medium-Base Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
- Explore 1-Light Pendant and 5-Light Island Pendant from the Same Collection
Dimensions
| Fixture Width | 15.7 in (40 cm) |
| Fixture Height | 29.3 in (74.5 cm) |
| Fixture Depth | 15.7 in (40 cm) |
| Rod Length |
5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Matte Black + Aged Brass |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 40Â Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























