















(OpenBox) Dimmable Minimalist Tube LED Linear Pendant
Tube Shape • 3000K • 16W • Black / Brass / White • Dimmable • Integrated LED module • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
A widely linear chandelier exudes modern minimalism available in the black, brass, or white finish, ushering high-efficient lighting through a slender, horizontal metal tube with the integrated LED module. Two slim cables hung from a short stem that comes from a round canopy, support the wide tube pendant to keep a clever balance. Compatible with a dimmer switch, this LED kitchen island pendant is adjustable in the brightness effortlessly. This Minimalist tube LED linear pendant offers no pretense as it suspends above a kitchen island or long table for those modern decors.
Detail
- Modern tube LED linear pendant
- Height-adjustable kitchen island pendant
- High-performance LED module
- Dimmable warm white color temperature
- Compatible with a dimmer switch
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 41 in (104 cm) |
| Canopy Width | 11.8Â in (30 cm) |
| Cable Length | 118Â in (300 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black / Brass / White Finish |
| Bulb Base | Integrated LED |
| Color Temperature | 3000K |
| Bulb Included | Yes |
| Total Wattage | 16W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | No |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tube Shape • 3000K • 16W • Black / Brass / White • Dimmable • Integrated LED module • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
A widely linear chandelier exudes modern minimalism available in the black, brass, or white finish, ushering high-efficient lighting through a slender, horizontal metal tube with the integrated LED module. Two slim cables hung from a short stem that comes from a round canopy, support the wide tube pendant to keep a clever balance. Compatible with a dimmer switch, this LED kitchen island pendant is adjustable in the brightness effortlessly. This Minimalist tube LED linear pendant offers no pretense as it suspends above a kitchen island or long table for those modern decors.
Detail
- Modern tube LED linear pendant
- Height-adjustable kitchen island pendant
- High-performance LED module
- Dimmable warm white color temperature
- Compatible with a dimmer switch
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 41 in (104 cm) |
| Canopy Width | 11.8Â in (30 cm) |
| Cable Length | 118Â in (300 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black / Brass / White Finish |
| Bulb Base | Integrated LED |
| Color Temperature | 3000K |
| Bulb Included | Yes |
| Total Wattage | 16W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | No |
| Certification | UL Listed/ETL |
























