













(OpenBox) Distressed White Shabby Chic Candle Style Chandelier
Five Lights • French Country Style • Candle Design • Distressed White Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
This 5-light vintage chandelier boasts a classic candle style silhouette finished in a distressed white delivering a French country flair. Graceful curves and slender arms come to build a delicate elegant frame of this shabby chic chandelier. Five E12 candelabra bulbs (not included) complement the traditional look. This 5-light shabby chic candle style chandelier lends a historial glamorous touch perfect for a dining room, kitchen island, living room, bedroom, hall, or entry.Â
Details
- French country style chandelier
- 5-Light design candle chandelier
- Compatible with a slope ceiling
- Finished in distressed white
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 21.2 in (54 cm) |
| Fixture Height | 22 in (56 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
| Chain Length | 59.1Â in (150 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Distressed White |
| Shade Included | No |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 5 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $99.99
-70%$99.99
$30.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Five Lights • French Country Style • Candle Design • Distressed White Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
This 5-light vintage chandelier boasts a classic candle style silhouette finished in a distressed white delivering a French country flair. Graceful curves and slender arms come to build a delicate elegant frame of this shabby chic chandelier. Five E12 candelabra bulbs (not included) complement the traditional look. This 5-light shabby chic candle style chandelier lends a historial glamorous touch perfect for a dining room, kitchen island, living room, bedroom, hall, or entry.Â
Details
- French country style chandelier
- 5-Light design candle chandelier
- Compatible with a slope ceiling
- Finished in distressed white
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 21.2 in (54 cm) |
| Fixture Height | 22 in (56 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
| Chain Length | 59.1Â in (150 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Distressed White |
| Shade Included | No |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 5 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























