












(OpenBox) Glam Brass 9-Light Frozen Ice Style Sputnik Ceiling Light
Nine Lights • Sputnik Design • Ice-Style • Mid-Century Modern • Brushed Brass Finish • E12-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
An arresting piece to glam your home decor, this sputnik ceiling light fixture lends a cutting-edge and impactful result. Born for blossoming in the Frozen world, this 9-light semi flush mount chandelier features a sunburst-style frame adorned with irregular clear glass shades resembling ice cubes. A brushed brass finish gives an air of regal elegance. This creative ice style sputnik chandelier transcends ordinary lighting, perfect to enhance a dining room, entryway, bedroom, bathroom, or living area.
Pick the same style chandelier 1, chandelier 2, kitchen island pendant.
Details
- Creative frozen ice style ceiling light
- 9-Light sputnik semi flush chandelier
- Brushed brass finish
- Irregular clear glass shades
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer setting
- Not compatible with a sloped ceiling
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width |
27.2 in (69 cm) |
| Fixture Height | 12.6 in (32 cm) |
| Lamp Arm Length | 4.7 in (12Â cm) * 3Â +Â 6.7 in (17Â cm) * 6 |
| Tapered Pole Length | 7.4 in (18.8 cm) * 12 |
| Canopy | 4.7 * 1.6 in (12 * 4 cm) |
 Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Bulb Base | E12Â |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 9 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Nine Lights • Sputnik Design • Ice-Style • Mid-Century Modern • Brushed Brass Finish • E12-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
An arresting piece to glam your home decor, this sputnik ceiling light fixture lends a cutting-edge and impactful result. Born for blossoming in the Frozen world, this 9-light semi flush mount chandelier features a sunburst-style frame adorned with irregular clear glass shades resembling ice cubes. A brushed brass finish gives an air of regal elegance. This creative ice style sputnik chandelier transcends ordinary lighting, perfect to enhance a dining room, entryway, bedroom, bathroom, or living area.
Pick the same style chandelier 1, chandelier 2, kitchen island pendant.
Details
- Creative frozen ice style ceiling light
- 9-Light sputnik semi flush chandelier
- Brushed brass finish
- Irregular clear glass shades
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer setting
- Not compatible with a sloped ceiling
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width |
27.2 in (69 cm) |
| Fixture Height | 12.6 in (32 cm) |
| Lamp Arm Length | 4.7 in (12Â cm) * 3Â +Â 6.7 in (17Â cm) * 6 |
| Tapered Pole Length | 7.4 in (18.8 cm) * 12 |
| Canopy | 4.7 * 1.6 in (12 * 4 cm) |
 Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Bulb Base | E12Â |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 9 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























