



















(OpenBox) Glam Chrome Dazzle Crystal Rectangle Cage Island Chandelier
Eight Lights • Rectangular Cage • Cutting Crystal Accents • Polished Chrome Finish • Modern Luxury • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Designed to bring luxury elegance and modern brilliance to a dining room, living room, kitchen island, or counter, this 8-light crystal island chandelier is a clean, streamlined jewelry that captivates all who encounter it. Featuring a polished chrome finish, this linear cage island pendant light features a wide rectangular structure adorn with precisely arranged faceted crystal glass prisms. Reminiscent of a sea of shimmering diamonds, the crystals beautifully reflect and refract light, creating a mesmerizing display of sparkle and sophistication, whether illuminated or not. Experience the sumptuous refinement and glamorous radiance of this crystal cage island chandelier.
Details
- Contemporary Luxury Crystal Island PendantÂ
- Glam Gem Rectangular Cage Linear Chandelier
- Sparkling Faceted Crystal Embellishments
- Polished Chrome Finish
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E12 Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable (Width-Wise Installation Only)
- Simple Installation Process
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 40.2 in (102 cm) |
| Fixture Height | 8.5 in (21.5 cm) |
| Fixture Depth | 8.7 in (22 cm) |
| Rod Length |
7.9 in (20 cm) |
| Canopy Width | 13.4 in (34 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Polished Chrome |
| Bulb Base | E12 |
| Number of Bulbs | 8 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible (Recommended Width-Wise) |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $188.69
-70%$188.69
$56.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Eight Lights • Rectangular Cage • Cutting Crystal Accents • Polished Chrome Finish • Modern Luxury • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Designed to bring luxury elegance and modern brilliance to a dining room, living room, kitchen island, or counter, this 8-light crystal island chandelier is a clean, streamlined jewelry that captivates all who encounter it. Featuring a polished chrome finish, this linear cage island pendant light features a wide rectangular structure adorn with precisely arranged faceted crystal glass prisms. Reminiscent of a sea of shimmering diamonds, the crystals beautifully reflect and refract light, creating a mesmerizing display of sparkle and sophistication, whether illuminated or not. Experience the sumptuous refinement and glamorous radiance of this crystal cage island chandelier.
Details
- Contemporary Luxury Crystal Island PendantÂ
- Glam Gem Rectangular Cage Linear Chandelier
- Sparkling Faceted Crystal Embellishments
- Polished Chrome Finish
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E12 Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable (Width-Wise Installation Only)
- Simple Installation Process
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 40.2 in (102 cm) |
| Fixture Height | 8.5 in (21.5 cm) |
| Fixture Depth | 8.7 in (22 cm) |
| Rod Length |
7.9 in (20 cm) |
| Canopy Width | 13.4 in (34 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Polished Chrome |
| Bulb Base | E12 |
| Number of Bulbs | 8 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible (Recommended Width-Wise) |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























