













(OpenBox) Globe Cluster Kitchen Island Pendant Light
Seven Lights • Brass/Black Finish • E26/E27 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired• UL Listed/ETL
Description
From kitchen islands in need of brightness to long dining tables searching for shine, a kitchen island pendant lighting is always a fan favorite. Our kitchen globe light showcases seven open-mouth glass globe shades suspended from a rectangle canopy. Seven hanging cables allow you to outfit the shades in varying heights. Highlighted by a chic brass or black finish, the kitchen island pendant lighting is full of delicate mid-century touch. Accommodating E26/E27 medium-base bulbs (not included), this globe cluster chandelier no doubt works capably as a task lighting fixture. Once turned on, this globe cluster kitchen island pendant light presents a shining bubble effect to fill your room that delights the eyes.
Details
- Seven-light glass globe cluster chandelierÂ
- Kitchen island pendant lighting in a bubble design
- E26/E27 medium-base bulbs (not included)
- Available in brass or black finish
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
DIMENSIONS
| Small Globe Shade x4 | W 8.66 in * H 7.87 in (W 22 cm * H 20 cm) |
| Medium Globe Shade x3 | W 11.02 in * H 10.24 in (W 28 cm * H 26 cm) |
| Canopy | L 35.43 in * W 9.06 in (L 90 cm * W 23 cm) |
| Cord Length | 78.74 in (200 cm) |
| Cord Adjustable | Yes |
SPECIFICATIONS
| Primary Material | Metal |
| Finish | Brass/Black |
| Bulb Base | E26/E27Â Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 7 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $239.89
-70%$239.89
$71.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Seven Lights • Brass/Black Finish • E26/E27 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired• UL Listed/ETL
Description
From kitchen islands in need of brightness to long dining tables searching for shine, a kitchen island pendant lighting is always a fan favorite. Our kitchen globe light showcases seven open-mouth glass globe shades suspended from a rectangle canopy. Seven hanging cables allow you to outfit the shades in varying heights. Highlighted by a chic brass or black finish, the kitchen island pendant lighting is full of delicate mid-century touch. Accommodating E26/E27 medium-base bulbs (not included), this globe cluster chandelier no doubt works capably as a task lighting fixture. Once turned on, this globe cluster kitchen island pendant light presents a shining bubble effect to fill your room that delights the eyes.
Details
- Seven-light glass globe cluster chandelierÂ
- Kitchen island pendant lighting in a bubble design
- E26/E27 medium-base bulbs (not included)
- Available in brass or black finish
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
DIMENSIONS
| Small Globe Shade x4 | W 8.66 in * H 7.87 in (W 22 cm * H 20 cm) |
| Medium Globe Shade x3 | W 11.02 in * H 10.24 in (W 28 cm * H 26 cm) |
| Canopy | L 35.43 in * W 9.06 in (L 90 cm * W 23 cm) |
| Cord Length | 78.74 in (200 cm) |
| Cord Adjustable | Yes |
SPECIFICATIONS
| Primary Material | Metal |
| Finish | Brass/Black |
| Bulb Base | E26/E27Â Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 7 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























