



















(OpenBox) Luxe Gold Crystal Blossom Floral Basket Chandelier
Six Lights • Crystal Accents • Bowl Structure • Flower Vine Design • Antique Gold Finish • Candle Style • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
This meticulously crafted crystal chandelier is an unparalleled artwork that will inspire your space. Finished in antique gold, the vine-like metal frame is fashioned into an intricate, graceful basket design adorned with dazzling crystal accents playing as exquisite flowers and buds. Perching on the floral basket is a 6-light candle-style socket accommodating E12 candelabra bulbs (not included), adding a French vintage touch. The flower crystal embellishments lend a luxurious and romantic ambiance, refracting light into a magnificent display of brilliant sparks through the airy design, making this floral basket chandelier a truly fabulous statement piece. Perfect for enriching a dining room, living room, entry, bedroom, or bathroom, this blossom crystal chandelier creates a breathtaking visual experience that will leave you spellbound.
Details
- French luxe flower vine chandelier
- Crystal floral basket pendant light
- Bowl-Shaped open metal frame
- Dazzling crystal enhancements
- Antique gold finish
- Height-Adjustable hanging chain
- Candle style sockets
- E12 candelabra bulbs (not included)
- Dimmable with a dimmer setting
- Sloped ceiling adaptable
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 28.3 in (72 cm) |
| Fixture Height | 22.8 in (58 cm) |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
| Pole Length | 16.1 in (41 cm) |
| Side-Chain Length | 14.6 in (37 cm) * 4 |
| Chain Length | 169.3 in (430 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Antique Gold |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | 40 W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $509.80
-70%$509.80
$152.94Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six Lights • Crystal Accents • Bowl Structure • Flower Vine Design • Antique Gold Finish • Candle Style • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
This meticulously crafted crystal chandelier is an unparalleled artwork that will inspire your space. Finished in antique gold, the vine-like metal frame is fashioned into an intricate, graceful basket design adorned with dazzling crystal accents playing as exquisite flowers and buds. Perching on the floral basket is a 6-light candle-style socket accommodating E12 candelabra bulbs (not included), adding a French vintage touch. The flower crystal embellishments lend a luxurious and romantic ambiance, refracting light into a magnificent display of brilliant sparks through the airy design, making this floral basket chandelier a truly fabulous statement piece. Perfect for enriching a dining room, living room, entry, bedroom, or bathroom, this blossom crystal chandelier creates a breathtaking visual experience that will leave you spellbound.
Details
- French luxe flower vine chandelier
- Crystal floral basket pendant light
- Bowl-Shaped open metal frame
- Dazzling crystal enhancements
- Antique gold finish
- Height-Adjustable hanging chain
- Candle style sockets
- E12 candelabra bulbs (not included)
- Dimmable with a dimmer setting
- Sloped ceiling adaptable
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 28.3 in (72 cm) |
| Fixture Height | 22.8 in (58 cm) |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
| Pole Length | 16.1 in (41 cm) |
| Side-Chain Length | 14.6 in (37 cm) * 4 |
| Chain Length | 169.3 in (430 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Antique Gold |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | 40 W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























