
















(OpenBox) Modern Farmhouse Pine Wooden Linear Island Chandelier
Eight Lights • Linear Design • Distressed Wood • E26/E27 Medium-base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Boasting a straightforward design, this wide wooden linear chandelier brings a rustic farmhouse charm to any indoor space. Crafted from natural pine, a broad wooden bar supports five matte black cylinder light holders. The vintage-inspired design is accentuated by exposed E26/E27 medium-base bulbs (not included), providing direct task lighting. Perfect for your kitchen counter, dining room, home bar, or any large living space, this wooden island chandelier adds a touch of chic-barn style to any indoor setting.
Detail
- Vintage Rustic Wooden Kitchen Island Pendant
- 5-Light Design Wide Linear Chandelier
- Natural Pine Linear Bar
- Matte Black Finish
- Height-Adjustable Hanging Cables
- Exposed E26 Medium-Base Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 42.5 in (108 cm) |
| Fixture Height | 4.7 in (12 cm) |
| Canopy Width | 13.8 in (35 cm) * 4.7 in (12 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Wood, Metal |
| Finish | Matte Black |
| Shade Included | No |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 5 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120 (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $95.99
-70%$95.99
$28.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Eight Lights • Linear Design • Distressed Wood • E26/E27 Medium-base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Boasting a straightforward design, this wide wooden linear chandelier brings a rustic farmhouse charm to any indoor space. Crafted from natural pine, a broad wooden bar supports five matte black cylinder light holders. The vintage-inspired design is accentuated by exposed E26/E27 medium-base bulbs (not included), providing direct task lighting. Perfect for your kitchen counter, dining room, home bar, or any large living space, this wooden island chandelier adds a touch of chic-barn style to any indoor setting.
Detail
- Vintage Rustic Wooden Kitchen Island Pendant
- 5-Light Design Wide Linear Chandelier
- Natural Pine Linear Bar
- Matte Black Finish
- Height-Adjustable Hanging Cables
- Exposed E26 Medium-Base Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 42.5 in (108 cm) |
| Fixture Height | 4.7 in (12 cm) |
| Canopy Width | 13.8 in (35 cm) * 4.7 in (12 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Wood, Metal |
| Finish | Matte Black |
| Shade Included | No |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 5 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120 (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























