











(OpenBox) Pop Art Colorful Tube 12-Light Sunburst Chandelier
Twelve Lights • Sputnik Design • Pop Art Style • Colorful Glass Tubes • Brass Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Details
- Contemporary Pop Art Style Sputnik Light Fixture
- 12-Light Design Vivid Sunburst Chandelier
- Colorful Glass Tubes
- Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E12 Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 22.0 in (56 cm) |
| Fixture Height | 22.0 in (56 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
| Crystal Shade | 2.8 in (7 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specification
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 12 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | ETL |
Original: $98.85
-70%$98.85
$29.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Twelve Lights • Sputnik Design • Pop Art Style • Colorful Glass Tubes • Brass Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Details
- Contemporary Pop Art Style Sputnik Light Fixture
- 12-Light Design Vivid Sunburst Chandelier
- Colorful Glass Tubes
- Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E12 Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 22.0 in (56 cm) |
| Fixture Height | 22.0 in (56 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
| Crystal Shade | 2.8 in (7 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specification
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 12 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | ETL |
























