












Oversized Vintage Black Candle Style Wagon Wheel Chandelier
Eight/Twelve/Sixteen/Eighteen Lights • Candle Style • Wide Ring Design • Black Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Crafted of durable metal in black finish, this circular pendant light features a wide, sleek 2-layer ring frame. Accommodated with E12 candelabra bulbs (excluded), the candle style sockets perch on the slim ring to complement the traditional look of the wagon wheel chandelier. Chic classic and modern farmhouse, this oversized candle style wagon wheel chandelier lends a great result to enhance a living room, dining room, entry, lobby, kitchen island, bedroom, hall, or those large spaces that demand a strong statement.
Details
- Oversized black wagon wheel chandelier
- Candle style metal circular pendant light
- Height-adjustable hanging chain
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Available in several sizes
- Suitable for use with a sloped ceiling, ensuring that the light is positioned in a way that prevents it from touching the wall.
Details
| 8-Light |
35.8Â in (91 cm) * 32.7 in (83 cm) |
| 12-Light | 47.2Â in (120 cm) * 39.4 in (100 cm) |
| 16-Light | 59Â in (150 cm) *Â 48.8 in (124 cm) |
| 18-Light |
47.2Â in (120Â cm) * 39.4Â in (100Â cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 118.1 in (300 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 8/12/16/18 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible (Ensure that the light is positioned in a way that prevents it from touching the wall.) |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $488.46
-70%$488.46
$146.54Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Eight/Twelve/Sixteen/Eighteen Lights • Candle Style • Wide Ring Design • Black Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Crafted of durable metal in black finish, this circular pendant light features a wide, sleek 2-layer ring frame. Accommodated with E12 candelabra bulbs (excluded), the candle style sockets perch on the slim ring to complement the traditional look of the wagon wheel chandelier. Chic classic and modern farmhouse, this oversized candle style wagon wheel chandelier lends a great result to enhance a living room, dining room, entry, lobby, kitchen island, bedroom, hall, or those large spaces that demand a strong statement.
Details
- Oversized black wagon wheel chandelier
- Candle style metal circular pendant light
- Height-adjustable hanging chain
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Available in several sizes
- Suitable for use with a sloped ceiling, ensuring that the light is positioned in a way that prevents it from touching the wall.
Details
| 8-Light |
35.8Â in (91 cm) * 32.7 in (83 cm) |
| 12-Light | 47.2Â in (120 cm) * 39.4 in (100 cm) |
| 16-Light | 59Â in (150 cm) *Â 48.8 in (124 cm) |
| 18-Light |
47.2Â in (120Â cm) * 39.4Â in (100Â cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 118.1 in (300 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 8/12/16/18 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible (Ensure that the light is positioned in a way that prevents it from touching the wall.) |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























